Steemit #2: Blockchain a kryptoměna

steemit-02-blockchain-01_en.png

Co je kryptoměna?

Kryptoměna je digitální měna, která je vytvořena, držena a distribuována v internetové síti. Bývá označována také jako virtuální měna, digitální peníze nebo tokeny.

Slovo krypto je odvozeno z „kryptografie“, což je praktika zabezpečené komunikace. Kryptografie je všude kolem nás. Jedná se o uměleckou formu programátorských děl pozorovatelných napříč historií. Jedním ze slavných příkladů je šifrovací stroj Enigma z druhé světové války. Dnes se šifrování používá k bezpečnému přístupu na webu.

steemit-02-blockchain-https.png

Zdroj: Wikipedia

Co je blockchain?

Blockchain je technologie. Je to nová infrastuktura pro data a zároveň pevný podklad pro digitální měny jako jsou Bitcoin a STEEM. Místo centrálního serveru, kudy musejí normálně projít všechna data, dovoluje blockchain existenci více hlavních serverů, které se starají o souběžnou distribuci a validaci příchozích informací. Blockchain je chytrý a bezpečný mechanismus nejen pro digitální měny, ale také pro jiné rozsáhlé skupinové řešení problémů.

steemit-02-blockchain-02_cs.png

Sestavení bloku

Co je tedy přesně blockchain a jak vypadá? K lepšímu pochopení, jak se tato chytrá síť rozpíná, se musíme nejdříve seznámit s tím, jak je budována. Než je blok (block) přidán do řetězce (chain), musí nejprve obdržet čtyři potřebné informace:

steemit-02-blockchain-03_cs.png

  1. Identifikace: ID kód neboli haš.
  2. Časová osa: Haš z předchozího bloku, seřazený chronologicky.
  3. Transakce: Všechny transakce mezi odesílatelem a příjemcem.
  4. Veřejný klíč: Klíč identifikuje odesílatele i příjemce.

steemit-02-blockchain-04_cs.png

Sestavení řetězce

Řetězec představuje super inteligentní kartotéku. Vemte si například knihy v knihovně. Řetězec jsou výpůjční lístky, které bývají uloženy uvnitř knih. Obsahují záznamy o každém vypůjčení knihy. Je to časová osa, na které jsou zanesena data, kdy má být kniha vrácena a kdo si ji vypůjčil. V tomto případě platí, že čím více čtenářů existuje, tím je řetězec bezpečnější a lépe validován.

steemit-02-blockchain-05_cs.png

Kdo dává všechno dohromady?

Řetězce jsou vytvářeny sítí superpočítačů rozmístěných po celém světě. Společně zodpovídají za vývoj blockchainu, jednotlivci se označují jako „klienti“ (peery, uzly, svědci nebo těžaři podle blockchainu, na kterém pracují).

Ve STEEM blockchainu se říká pilířům sítě svědci (witnesses). STEEM svědci jsou voleni celou komunitou platformy Steemit. Tito členové usilují o další hlasy a ostatní jim svým hlasem projevují důvěru.

Rychlost, síla a nezávislost

U této nové datové infrastruktury jsme svědky bezpečnější, levnější a efektivnější distribuce dat. V globální ekonomice, která spoléhá na neustálý přísun dat, se blockchain jeví jako nejopovážlivější technologie internetové doby. V budoucnu jistě uvidíme, že blockchain se bude jen rozrůstat.


Článek vznikl jako překlad anglického článku od @sndbox, stejně tak byly převzaty obrázky, které byly upraveny pro českou komunitu.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
7 Comments