Чи мають українці власні купальні традиції, які б сильно відрізнялись від традицій сусідніх народів та були б особливі? Не думаю.
Лазні (бані) прийшли до нас ще від скіфів і скіфо-сарматів. Вони були глиняними, обпеченими ззовні та зсередини. Всі їли з глиняного горщика? Так-так, він суперово зберігає тепло, і їжа залишається гарячої довше. Саме тому глина для саун — саме те, що було треба в сиву давнину.
Терми — римські лазні — не були типовими для території сучасної України. Натомість, зараз вони є в Косино — моєму улюбленому термо-курорті на Заході України.
За часів Київської Русі були лазні з дерева та смоли, які топилися "по-чорному": піч будували прямо посеред лазні (а віконечко для виходу диму робили вгорі). Русичі також любили після такої лазні стрибнути в ополонку або в кучугуру снігу (все, як і зараз, в принципі). Також використовували віники для "биття" в лазні.
Тому можемо сміливо казати, що "русская баня" насправді руська — бо з Київської Русі.
Але історія історією, а я розповім про свої особисті вподобання щодо купання в цікавих місцях:)
Термальні купальні "Жайворонок", місто Берегово, Україна. Купальня з водою, насиченою сірководнем
В термальних купальнях Берегово я була у вересні 2020 року. Насправді, ми хотіли в Косино, але там було зачинено — через карантин.
Палець "знатного" фотографа зліва
В купальнях ми з Грішкою відмокали, сходили на масаж спини, гріли старечі кості у басейні з водою сорок градусів по Цельсію.
Але ці купальні — просто калюжа, якщо порівнювати з оксамитово-лазуровою водичкою Індійського океану... Моя літня поїздка на Мальдівський острів Малахіні Куда Бандос — поки най-найкращий досвід спілкування з водичкою евер.
Сподіваюсь, ще колись проінспектую і Сейшельську водичку:)
А на фото справа ви можете бачити мою "п'яту точку", яка не хоче ні за що в світі вилазити на берег — навіть заради хавчику:)
Вода в Індійському океані настільки чиста, тепла і лагідна, що здається, ніби ти купаєшся у лоні господа бога:)
Це теж фоточка з Мальдівських островів
Фоточка нижче — приклад мого купання в дуже холодній воді. Відбувся екстрим у готелі "Зелена садиба" в селі Турички на Закарпатті — теж у вересні 2020.
Після струмка лягаєш на спеціальній лаві біля чану — відпочити, і щоб серцевий ритм нормалізувався. А тоді повторюєш процедури знову і знову. І знову. Чотири рази — саме воно, більше нетренованим не варто.
Чани я настільки люблю, що планую провести в них кілька годин першого дня 2022 року: саме тому ми зустрічатимемо прийдешній рік в Карпатах (уже все запланували, ю-ху).
Типова фінська сауна. Територіально: термальні купальні в місті Бухарест, Румунія