Zestaw EDC dla minimalistów

Skrótem EDC (ang. everyday carry – codziennie nosić) określany jest zestaw przedmiotów, które nosimy przy sobie każdego dnia. Ich zadaniem jest pomagać nam w życiu codziennym jak również w sytuacjach kryzysowych. Tak można zdefiniować przydatne przedmioty, które mężczyźni noszą w kieszeniach a kobiety mogą nosić w torebkach.

Mój zestaw bez problemu mieści się w ręku.

edc1.jpg

Pracując jako wolontariusz stworzyłem swój własny zestaw EDC. Z kilku przedmiotów, które kiedyś uważałem za niezbędne w podróżach i w pracy dziś pozostały jedynie dwa najbardziej praktyczne.

Pierwszy to nóż składany ( tzw. folder) Sanrenmu 710.

edc2.jpg

Pierwowzorem dla tego modelu był kultowy nóż CR Sebenza. Głownia typu clip point wykonana jest ze stali nierdzewnej 8Cr13MoV. Jest to chińska stal wykorzystywana do produkcji noży, łatwo się ostrzy, parametrami podobna do japońskiej stali nierdzewnej Aus-8. Ostrze ma szlif wklęsły, nadający mu bardzo dobre własności tnące. Klinga ma karbowaną rampę na kciuk, która zapewnia stabilny chwyt noża.

edc3.jpg

Ostrze stabilizuje blokada typu frame lock. Po obu stronach głowni, umieszczone są kołki pozwalające jednym ruchem otworzyć nóż jedną ręką. Ten patent umożliwia bezproblemowe otwieranie noża osobom zarówno prawo jak i lewo ręcznym. Nóż posiada sprężysty, stalowy klips, dzięki któremu można nosić go przy pasku lub w kieszeni. Oczko w tylnej części noża umożliwia dowiązanie do noża linki lub pętli zabezpieczającej nóż przed zgubieniem.

Dane techniczne:
Długość głowni: 71 mm
Grubość głowni: 2,5 mm
Ostrze: gładkie
Rękojeść: stal nierdzewna
Długość całkowita: 165 mm (rozłożony)
Waga: 92 g

Jak widać nóż jest mały, bez problemu zmieści się w kieszeni czy też w przypadku pań w torebce. Jest lekki - niecałe 100g praktycznie nie czuć go w kieszeni. Do czego może sie przydać? W moim przypadku ma sporo zastosowań. Otwieram nim paczki i koperty. Docinam kartony i taśmę kiedy pakuję paczki np. przy wysyłce zebranych w akcjach wsparcia puszek z karmą dla kociąt. W schronisku przecinam nim sznurki w balotach z sianem i słomą przeznaczonych dla koni. Obieram i kroję w ćwiartki jabłka i marchew dla koni. Jesienią przydał się na grzybobraniu. Przy awarii tłumika w wozie kolegi docinałem nim linkę do podwiązania tłumika. W terenie bez problemu można nim rozdrobnić i ponacinać drzewo lub korę do rozpalenia ogniska. Na postoju, podczas wędrówki otworzyć nim butelkę, konserwę, posmarować chleb dżemem, wystrugać wykałaczkę. W razie wypadku pociąć na bandaże czy też opaskę uciskową koszulkę lub bluzę. Na padokach używałem go do przycięcia sznurka potrzebnego do prowizorycznego podwiązania żerdzi czy też w stajni do rozcięcia sznurka przy worku z owsem.

Dodatkowy atut tego noża to naprawdę korzystny stosunek jakości do ceny. Sanrenmu 710 można kupić już w cenie poniżej 50 pln.

Drugim przedmiotem, który towarzyszy mi na co dzień oraz w podróżach wolontariusza to latarka Olight I3E EOS TX Black.

edc4.jpg

Jest to mini-latarka o długości 6,5 cm, spełniająca normę IPX-8 (odporna na pył i zanurzenie w wodzie na głębokość do 2 m). Latarka wyposażona jest w diodę Philips LUXEON TX LED, dającą strumień światła 90 lumenów. Zasilanie to bateria AAA 1,5V. By włączyć latarkę wystarczy przekręcić głowicę. Latarka ma oczko do podwieszenia przy kluczach. Można ją obsługiwać jedną ręką. Bez problemu zmieści się w kieszeni, podwieszona przy kluczach czy też w damskiej torebce.

Dane techniczne
Kolor: czarny
Źródło światła: dioda Philips LUXEON TX LED
Zasilanie: 1x bateria AAA
Tryb pracy: 90 lumenów
Czas świecenia: 45 minut (bateria z zestawu), 70 minut (akumulator AAA eneloop NiMh 900 mAh)
Obudowa: aluminium A6061-T6
Maksymalny zasięg: 44 m
Wymiary: 65 mm x 14 mm
Waga: 11 g (bez baterii)

Ja osobiście noszę ją dołączoną do kluczyka od samochodu. Do czego jest przydatna? W trasie, w nocy, na parkingu poza terenem zabudowanym kiedy zachodzi taka potrzeba łatwo nią doświetlić wnętrze samochodu. Można spokojnie poruszać się z nią w trudnym terenie oświetlając sobie drogę. Często korzystam z takiej możliwości w schronisku gdzie niecały teren jest oświetlony i ze stajni czy też z padoku wraca się już po zmroku. W mieście w przypadku awarii prądu mamy zawsze ze sobą własne źródło światła.

Jej mocne strony. Jest niewielka, lekka, wytrzymała i można ją kupić w cenie poniżej 50 pln.

edc5.jpg

Te dwa niewielkie przedmioty to mój zestaw, który noszę codziennie. Niejednokrotnie okazały się bardzo przydatne w kryzysowych sytuacjach i z czystym sumieniem mogę polecić takie rozwiązanie każdemu kto chciałby skompletować własny, niewielki zestaw EDC.

Źródło - Publikacje producenta.
Zdjęcia własne.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
2 Comments