Zapraszam :)
Wszystkie zdjęcia w tym artykule są mojego wykonania i autorstwa (aparaty: Nikon Coolpix, Canon Pixma i/lub smartfon).
"EMERYTURA".
Rok 1891 - po raz pierwszy pojawiają się emerytury.
1. Historia
W dawnych czasach nie było emerytur. Przyczyn mogło być wiele i potencjalnie mogły to być m.in.: - średnia długość życia, duża umieralność i fakt istnienia wspierających się rodzin wielopokoleniowych, jak to miało miejsce np. w Osadzie Biskupin.
Według podań historycznych Link do historii Osady Biskupin ludzie żyli we wspólnotach rodowych i rodzinnych, często kilka pokoleń w jednym domostwie.
Pod koniec XIX wieku zaczęto zauważać konieczność pomocy finansowej dla ludzi starszych i nie mogących już (z różnych względów) pracować.
Ciekawostka:
kiedyś wiek emerytalny był ustalony na 70 lat, przy średniej długości życia w tamtych czasach: 45 lat.
Zagadka:
zgadnij co jest napisane na tarczy tego zegara i co to znaczy (to taka rozrywka intelektualna - być może miły dodatek). :)
Odpowiedź: na dole posta.
2. Współczesność.
Dziś emerytury są już na całym świecie a wiek emerytalny przeważnie różni się w przypadku kobiet i mężczyzn i różnych krajów:
- w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie jest najniższy i wynosi odpowiednio (K/M) 55 i 60,
- najwyższy w UK : 68 dla obu płci. LISTA wg. państw.
Przy dzisiejszej średniej życia w Polsce (74 lata dla mężczyzn i 82 lata dla kobiet) i wieku emerytalnym (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) istnieje szansa na otrzymywanie emerytury (jeśli w ogóle) przez średnio (9 lat dla mężczyczn i 22 lata dla kobiet). Zaskoczeni?
Większość z nas musi "zapylać" jak pszczółki (w slangu mojej dawnej okolicy znaczy ostro "zapier...ać"), często w niesprzyjającym środowisku miejsca pracy, najczęściej ciężko. Polecam tu artykuł @margotmowi.
Długie lata i długie godziny codziennej gonitwy w celu osiągnęcia wyższych szczebli, jeśli jakichkolwiek, "kariery zawodowej", nie są nam chyba obce. Wszystko to, żeby mieć to, czego potrzebujemy i zapracować na zasłużoną emeryturę. "Bo musisz zapracować na swój..." Fragment z filmu "Kiler-ów 2-óch"
3. Przyszłość.
Nostradamus jest już przeszłością, wróżka "Sceptiona" ma "wytarte" karty i ciężko będzie zgadywać, lub przewidywać przyszłość.
Anthony Robins w książce "Money. Mistrzowska gra. 7 prostych kroków do finansowej wolności" przytacza opinie osób z elit finansjery tego świata, które twierdzą, że za kilka lat systemy emerytalne upadną na całym świecie.
Jest kilka ważnych wyznaczników sukcesu jakiegokolwiek systemu emerytalnego. Dla mnie osobiście są to: średnia długość życia, liczba urodzeń, system władzy, kondycja finansowa państwa, systemy emerytalne i reformy.
Kilka spostrzeżeń:
- Średnia długość życia ludzi się wydłuża;
- Liczba urodzeń w latach maleje (niż demograficzny);
- Systemy władzy oparte są na lobbingu elit finansowych;
- Zadłużenie Polski i deficyt budżetowy są pokaźne;
- "500+", rozbudowana sfera budżetowa i skomplikowane podatki w Polsce;
Pytanie:
Czy widzisz się w przyszłości dorabiając do życia będąc na emeryturze? Może masz wystarczająco by z emerytury spokojnie wieść "żywot człowieka poczciwego", czy może tyle, by podróżować i mieć na zbytki? Czy chciałabyś/chciałbyś mieszkać w swoim mieszkaniu (domu), u rodziny/dzieci, w domu opieki, gdy będziesz na emeryturze?
4. Polemika?, pytania i odpowiedzi.
Polemika oznacza spór na jakiś temat.
Myślę, że nie są nam potrzebne spory.
Czy nie jest lepiej się nad czymś zastanowić, z czymś się zgodzić, może coś zmienić? Myślę, że wymiana zdań jest najlepsza.
Uważam, że od kłótni lepsze są pytania o to, o czym może mało wiemy i odpowiedzi pochodzące z tego co wiemy.
Pytania i zagadnienia pod zdjęciem.
Dlaczego coś co istniało przez tysiące lat zostało zastąpione czymś innym ponad 100 lat temu (systemem emerytalnym), co ma funkcjonować lepiej?
Czy emerytury funkcjonują lepiej niż wielopokoleniowe domostwa w dawniejszych czasach?
Skąd wynikają różnice (nawet do 13 lat) w wieku przechodzenia na emeryturę pomiędzy poszczególnymi państwami?
Czy przedstawiciele elit finansowych wiedzą co mówią/robią i dlaczego tak jest?
Dlaczego kobiety dostają w Polsce emerytury średnio przez 13 lat dłużej od mężczyzn (patrz rozdział 2gi artykułu)?
Czy aby na pewno średnia długość życia się wydłuża, czy to będzie dotyczyło Ciebie, czy coś zmienia się na świecie na tyle dynamicznie, że może tą średnią obniżać?
Jaki wpływ na potencjalne emerytury mają niż, czy wyż demograficzny?
Jak działa świat w sferze wielkich finansów świata, co to jest lobbing, kto biednieje, a kto się bogaci i kto ma w tym wszystkim swój interes?
Co mówią Ci dane na temat deficytu i zadłużenia?
Czy reformy, budżetówka, 500+, podatki w Polsce (w obecnej formie) sprzyjają Twojej przyszłej emeryturze?
Tych pytań jest i może być więcej.
Jeśli je masz - proszę napisz je w odpowiedziach (komentarzach) - postaram się w miarę możliwości je dodać do artykułu z Twoim nickname przy nim.
*Umieszczenie pytania w komentarzu jest równoznaczne z Twoją zgodą na dodanie go (wraz z Twoim @...nicname do tego posta.
4. Moje osobiste przemyślenia (tylko dla hardcore-owców).
To zdjęcie poniżej, to taki żarcik - nie "wyjeżdżaj z budowy" :D - zostań i poczytaj, jeśli masz silną wolę i czas...
Ucieszy mnie poznanie Twoich opinii i pytań z Twojej strony na te tematy, szukajmy wspólnej płaszczyzny porozumienia opartej na dobrej woli i szacunku.
Moje spostrzeżenia:
Historia i przyroda coś mi pokazały.
Historia pokazuje mi, że od tysięcy lat ludzie troszczyli się o siebie nawzajem i stawali ramię w ramię. Wartości takie jak "Szacunek i Honor" Scena z "300 Spartan", "Siła i Honor" "Strenght and Honor" - scena z "Gladiator" czy przesłania typu: "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" Scena z "Człowiek w żelaznej masce" były wpisane w naturę człowieka i w kulturę jego narodu. Każdy był odpowiedzialny za każdego w ramach plemienia, rodziny, klanu itp.
Przyroda uczy mnie też wielu rzeczy na tematy życia w stadzie, starości i śmierci.
Moim zdaniem różnice w wieku emerytalnym między państwami wynikają z takich czynnikow jak:
- wielkości zadłużeń i deficytów budżetowych i/lub,
- z "kiełbasy wyborczej" - czyli obietnic i czasem reform kadry rządzącej,
- być może i innych czynników (jeśli je znasz to może napiszesz jakiś w komentarzu).
Kobiety otrzymują emeryturę wcześniej i żyją dłużej. Mam kilka myśli na ten temat, ale z chęcią usłysze Twoje.
Mężczyźni żyją krócej i przechodzą na emeryturę później - no cóż ;)
Zadłużenie i deficyt - wiesz ile jest na Twoim długu względem zadłużenia państwa i samorządów lokalnych? (Linki w poście). Wiesz dlaczego tak jest, wiesz kiedy spłacimy ten dług i ile go będzie np. w dniu Twojej potencjalnej emerytury za powiedzmy 30 lat?
Jak będzie wyglądało środowisko naturalne w wieku przejścia na emeryturę? Może tak jak to przedstawiono tutaj
W przyszłości na emeryturze widzę się oczyma pozytywnej wyobraźni w świecie zdrowym i pełnym miłości, w świecie szacunku i honoru jednego człowieka do człowieka obok, w świecie symbiotycznego współgrania z otaczającym nas światem.
Widzę się we własnym pokoju w domu mojej rodziny, gdzie mieszkamy wszyscy razem i nie jesteśmy dla siebie ciężarem, ale wsparciem. Widzę, że mamy co jeść i że jest nam ciepło, bo nasze domy są ogrzewane ciepłem naszych serc, miłości i pasji, ale też i ekologiczą energią.
Na starość NIE widzę się w domu starców (wiem jak wygląda tam życie), ani w wynajętym pokoiku, czy też ciężko pracującego dla dodatkowego "grosza" do emerytury.
Jak Ty z tym masz?
Ten post nie ma mieć rzadnej konkluzji. Jeśli nic w nim nie znajdujesz dla siebie, żadna myśl Ci się nie pojawia, to widocznie tak ma być.
Osobiście wolę pałace ;)
Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten post. Jeśli tak, to czyń, co tam uczynić możesz. Dzięki Twojemu wsparciu mogę pisać więcej postów, które polubisz.
Pozdrowionka, dobrego wieczorka i miłej nocki :)
Piotr
@abc.love.steemit
steemit.chat : @abc.of.love
https://discord.gg/3b8GvQ8 : @abc.of.love
Między 09:00 a 21:00 czasu polskiego. ale nie zawsze i nie ciągle :)
Odpowiedź na pytanie odn. napisu na zegarze:
Trochę trudno było mi zgadnąć co tam jest napisane (w grę wchodziło parę liter).
To co jest tam napisane pochodzi od łacińskiego przysłowia przypisywanego Cicero:
- "Breve tempus aetatis satis longum est, ad bene, honesteque vivendum"
- po polsku: "Krótki okres życia jest dostatecznie długi, by żyć dobrze i uczciwie".
Na tarczy tego zegara:
[Łacińskie] "Tempus brevia est" - [po polsku] "Czas jest krótki", lub "Moment jest krótki".
Zdjęcie zrobiłem z ujęcia zegara wieży kościelnej.
UWAGA: nie chciałem Was zanudzać historią i szczegółami dot. emerytur. Jest tu kilka subiektywnych obserwacji. Nie było moją intencją sprawienie komukolwiek przykrości tym postem, więc mam nadzieję, że jest ok.