Ludzie! Ja zwariowałem!!! Tokeny rozdaję!

Będą prezenty

Na końcu wpisu wyjaśnię co trzeba zrobić, żeby dostać coś za darmo :-). Pamiętajcie o jednej z najważniejszych zasad ulicy:

Jak dają to bierz. Jak biją to uciekaj.

Czemu to napisałem?

Post @imperfect-one o smakowitej zapiekance tak mi się spodobał, że stwierdziłem że sam upvote nie wystarczy. Dorzuciłem więc jeszcze tzw. tipa w formie, jak się okazało, chyba mało znanej w polskiej społeczności. Pewnie dlatego @imperfect-one poprosił mnie bym wyjaśnił o co chodzi. No więc zaczynajmy.

SMT

Słyszeliście o SMT? SMT (Smart Media Token) to technologia, która pozwoli praktycznie każdemu tworzyć tokeny działające na blokchainie Steem'a. Na razie programiści Steem Inc. wciąż nad nią pracują. Ale najśmieszniejsze jest to, że od jakiś 2 miesięcy mamy już token, który działa na Steemie! To Pocket.

Logo Pocket

Pocket

Żeby nie było wątpliwości, Pocket to nie SMT, tej technologii jeszcze nie ma, ale mają kilka wspólnych koncepcji - przede wszystkim działanie na blockchainie Steema, albo jak to niektórzy piszą na subchainie Steema. Twórcą protokołu Pocketa (czyli odpowiednika Whitepaper) oraz oprogramowania dzięki, któremu cały system działa jest użytkownik @biophil. Najważniejsza idea, która stoi za tym pomysłem jest następująca:

The POCKET, or Proof Of Concept Electronic Token (the K is silent), is a sub-token designed to operate on the Steem blockchain and interact with its users through a simple set of commands which users can invoke via interfaces such as Steemit.com and Busy.org.

Czyli w wolnym tłumaczeniu: Pocket zaprojektowany jest tak by działał na blockchainie Steema i umożliwiał interakcję użytkowników tego tokena za pomocą prostych komend, które użytkownicy będą mogli uruchamiać przez strony takie jak Steemit.com i Busy.org.

I tokeny Pocketa można było dostać za darmo!!!

Chyba pierwszy raz na #polish wspomniał o nim @pibyk w tym poście. Protokół Pocketa zakładał pewien okres (14 dni), w którym każdy użytkownika Steema o przynajmniej 5 publikacjach (sprzed ogłoszenia o początku tego okresu) może dostać 1 mln Pocketów. Po tym czasie, nowe tokeny nie będą już powstawać.

Jak to działa?

Po zakończeniu generowania Pocketów, jedyną komendą z której można korzystać jest komenda wysyłająca określoną kwotę tokenów do innego użytkownika. Treść komendy wpisuje się do dowolnego komentarza. Jedyne dodatkowe oprogramowanie jakie jest wymagane do działania systemu tokenów Pocket (ale nie poszczególnym jego użytkownikom, im wystarczy np. steemit.com) to tak zwane roboty potwierdzające (confirming bots). Czytają one cały czas z blokchaina wszystkie komentarze i jeśli w którymś z komentarzy napotkają taką właśnie komendę, to na niego odpowiadają. Odpowiedź ma określony format i jest potwierdzeniem, że transakcja zakończyła się powodzeniem - z konta jednego użytkownika znika określona kwota i pojawia się na koncie drugiego. W odpowiedzi jest jeszcze informacja o stanie kont obu stron po zakończeniu transakcji. Ponieważ nie ma jeszcze żadnego portfela, który obsługiwałby te tokeny (ktoś już nad nim pracuje) - odpowiedź robota potwierdzającego to na razie jedyny sposób na poznanie liczby swoich tokenów :-). Oczywiście kod źródłowy oprogramowania, które napędza roboty jest otwarty, każdy może go sobie obejrzeć i ściągnąć oraz takiego robota uruchomić. Działa ich już kilka (im będzie ich więcej, tym lepiej) i jak wynika z tego co napisałem powyżej, pełnią one rolę jakby-witnessów dla Pocketa. Roboty rywalizują ze sobą o to, któremu pierwszemu uda się potwierdzić transakcję - bo za każdą potwierdzoną transakcję otrzymują opłatę w wysokości 1 tokena (potrąconą z przelewanych tokenów). Jest to minimalna kwota bo tokeny są niepodzielne.

No to jak przesłać te tokeny?

Komenda jest bardzo prosta - na początku komentarza trzeba napisać coś takiego:

pocketsend:101@alcik, a tutaj po przecinku, może być (nie musi) dowolny komentarz.

Czyli nazwa komendy pocketsend, następnie dwukropek, potem kwota transakcji, małpa, nazwa konta odbiorcy, przecinek i po nim dowolny i dobrowolny tekst komentarza. Powyższa komenda wyśle mi kwotę 100 Pocketów. Tylko 100, bo robot potwierdzający pożre opłatę w wysokości 1 Pocketa. Komenda musi być małymi literkami i jeszcze raz podkreślę na początku komentarza. Tak to wygląda w rzeczywistości:

obraz.png

Jeśli chcemy poznać swoje saldo to możemy przesłać tokeny samemu sobie, nadal jednak obowiązuje opłata w wysokości 1 Pocketa.

I co z nimi robić?

Jak na razie tokeny Pocketa wydają się być używane:

  • jako napiwki (tipy),
  • jako nagrody w konkursach, loteriach czy zakładach,
  • jako wymienialna waluta na zasadach licytacji,
  • od niedawna jako wymienialna waluta na giełdzie Bitshares.

Oczywiście zastosowania mogą być rozmaite, zapewne będą powstawać nowe.

Na razie, tokeny nie mają wielkiej wartości, zdaje się, że za jakieś 5SBD można kupić coś około 100 000 Pocketów :-). Ale istnieją plany przeniesienia go na SMT co zapewne uczyni go jednym z pierwszych subtokenów SMT, więc kto wie co będzie w przyszłości? :-).

Jak dostać prezent?

Pierwszym 20 osobom, które upvote'ują ten post i napiszą pod nim komentarz przeleję po 250 tokenów Pocket. Jest jeszcze tylko jeden dodatkowy warunek. Nagroda przysługuje wyłącznie osobom, które przed opublikowaniem tego posta, mają na swoim koncie przynajmniej jeden wpis po polsku w tagu #polish. Będę sprawdzać!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
94 Comments