Riposta temat 4 #16 tematów tygodnia

Jak lekarz z lekarzem chciałabym nieco popolemizować z wpisem @mydrall/medicine-is-a-good-idea-14-wscieklizna-100-zabojca na temat wścieklizny u zwierząt i ludzi.
Może nie tyle polemizować co uzupełnić z punktu widzenia lekarza weterynarii.

Wirus jest neurotropowy co oznacza, że ma powinowactwo do układu nerwowego. Im dalej od mózgu został pogryziony człowiek tym "lepiej" dla niego. Zanim wirus dotrze do mózgu jest czas na interwencję, szczepienie czy podanie surowicy.

Ale są sytuacje, gdzie należy działać NATYCHMIAST.
Znane są przypadki, gdy człowiek ma objawy wścieklizny tylko nie przypomina sobie żadnej sytuacji, w której mógł ją podłapać.... bo przecież nie wtedy, kiedy na skraju lasu przykucnął za potrzebą i coś go dziabnęło w tyłek. Wtedy?
Tak.
To możliwe.
Okolice intymne są bardzo bogato unerwione, wirus potrzebuje znacznie mniej czasu, by dotrzeć do mózgu.

Po niedługim czasie od ugryzienia, którego kompletnie nie kojarzył, pośladek zaczął swędzieć, boleć, nieco obrzękł, zagoił się nawet, ale następne objawy pojawiły się błyskawicznie. Na ratunek było za późno.

Gdyby OD RAZU skojarzyć, połączyć te zdarzenia, byłaby szansa: surowica, szczepienia.

Oprócz okolic intymnych bogato unerwione są również opuszki palców, głowa i wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność, nie lekceważyć nawet najdrobniejszych skaleczeń, zadrapań, pogryzień przez nieznane zwierzę.
Toaleta rany, dezynfekcja i pozostałe zabiegi, o których pisał @mydral są niezbędne.

Jak nasze domowe zwierzęta mogą zarazić się wścieklizną?

Do laboratorium dostarczono mózg....krowy. Badanie metodą IF wykazało wściekliznę.
Krowy są wypasane przez wiele miesięcy na łąkach, pod lasami. Wystarczy, że chore zwierzę wyjdzie z lasu, ugryzie krowę... dalej wiadomo.

Zwierzęta chore na wściekliznę zmieniają swoje naturalne zachowanie.
Normalnie kuna, lis, jenot nie wyściubiłyby nosa z lasu, ale kiedy coś się zmienia w mózgu to nie wiedzą co robią. Podchodzą do gospodarstwa, do budy z naszym psem, który je ugryzie, nasz kot pogoni je z pazurami, dziecko nieświadome niebezpieczeństwa podejdzie do niego, pogłaszcze. Zwierzę padnie na podwórku, miało kontakt z ludźmi, badanie, wścieklizna, szczepienia ludzi. Obserwacja psa, kota.
I całe dochodzenie epizootyczne aby ustalić, czy nie było innych kontaktów z ludźmi, zwierzętami, sprawdzanie zaświadczeń o szczepieniach.

Nasze domowe zwierzęta - odwrotnie, uciekają od nas, stają się agresywne, atakują, gryzą.

Jak chronić siebie i nasze zwierzęta przed wścieklizną?

  1. Szczepić regularnie psy i koty.
  2. Trzymać je na zamkniętym terenie, ograniczonym, zwłaszcza, gdy mieszkamy koło lasu.
  3. Zgłaszać wszystkie niepokojące zachowania zwierząt: policji, lekarzowi weterynarii.

szczepienie.jpg
(grafika za zgodą)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
11 Comments