Jakie obrazy z sieci możesz wykorzystać do swojego posta?

Temat bliski nam wszystkim- w końcu każdy z nas jest tu twórcą treści, autorem. Dość jasne wydaje się nam, że nieuczciwe jest kopiowanie cudzych treści pisanych i umieszczanie ich we własnych artykułach podpisanych własnym nazwiskiem. Nieczęsto obserwuje się tu takie zachowanie. Inna sprawa jeśli chodzi o obrazy. Z moich obserwacji wynika, że chyba niektórzy sądzą, że skopiowanie cudzego artykułu jest złe, ale już kliknięcie w czyjś obraz, zapisanie go i późniejsze wykorzystanie w swoim artykule wydaje się ok, co ?

Czy aby postępować całkiem zgodnie z prawem i uczciwością autorską, do swoich postów możesz wykorzystywać więc tylko swoje zdjęcia? Nie, nie każdy autor musi być też fotografem! Ale musisz wiedzieć, jak korzystać z tych udostępnianych nam wszystkim w sieci. Które z nich możesz skopiować, które udostępniać, a których nie masz prawa ruszyć?

photography-2188440_1920.jpg

Wydaje Ci się , że będziesz rozgrzeszony , bo "wszyscy" przecież tak robią ? Czym innym jest umieszczenie grafiki z internetu bez sprawdzenia jej licencji w prezentacji na studiach, a czym innym opublikowanie jej tutaj potencjalnie na zawsze. Pamiętaj, że blockchain nie zapomina, a opublikowany post jest niemożliwy do zedytowania czy usunięcia już po 7 dniach od publikacji! Oznacza to mniej więcej tyle, że faktycznie wykorzystanie czyjegoś zdjęcia może Ci ujść na sucho przez tydzień, miesiąc, pół roku... Co jednak jeśli po tym czasie autor dowie się o nim i poprosi o usunięcie, grożąc poważniejszymi konsekwencjami? Usunąć już nie da rady i można wpakować się w niemałe kłopoty. Nie przekonują Cię konsekwencje prawne? Może przekona moralność: to po prostu nie jest fair kopiować czyjąś pracę i jeszcze potencjalnie na niej zarabiać. Nawet jeśli autor nigdy się o tym nie dowie, to po prostu tego nie rób.

Dość tego straszenia. Co zatem robić, aby jednak być fair?

Śpieszę z odpowiedzią.

Obrazów, jak każdych innych dzieł dotyczą prawa autorskie. Ograniczenia, jakie wynikają z praw autorskich określają rożnego rodzaju licencje. Przede wszystkim musisz więc odnaleźć licencję obrazów, które chcesz wykorzystać. Zazwyczaj w tym celu należy sprawdzić właściwości obrazka, rodzaj licencji zazwyczaj się tam znajduje.

Ok, powiedzmy, że uda Ci się to sprawdzić. Co jednak z tym zrobić i jak odczytywać zagadkowe literki?

Najpopularniejsze rodzaje licencji to:

ARR- All Rights Reserved- wszystkie prawa zastrzeżone.

Taki rodzaj licencji wymaga bezpośredniej zgody autora za każdym razem, kiedy chcemy wykorzystać jego produkt. W przypadku objęcia obrazu takim rodzajem licencji nigdy nie możesz pominąć kontaktowania się z twórcą!

Public Domain- domena publiczna

To twórczość (w tym też obrazy i zdjęcia), które nie są obecnie lub nigdy nie były objęte prawami autorskimi. Można je wykorzystywać bez ograniczeń. Domeną publiczna staje się każde dzieło 70 lat po śmierci autora.

CC- Creative Commons- pewne prawa zastrzeżone

W tym wypadku autor sam określa w jakim zakresie jego twór można kopiować, udostępniać, zmieniać . Bardzo powszechny w sieci rodzaj licencji! Istnieje kilka podtypów.

Obrazów z tymi licencjami możesz spokojnie używać na Steemit:

  • CC BY PL- możesz kopiować, rozpowszechniać i modyfikować utwór (w tym wypadku obraz) także w użytku komercyjnym, czyli tu na Steemit. Koniecznie jednak oznacz autora!
  • CC BY ND- możesz kopiować i rozpowszechniać obraz, ale nie możesz go modyfikować (dodawać grafik, napisów, swojego logo). Do użytku komercyjnego z oznaczeniem autora.
  • CC 0 - najbardziej przez nas pożądane licencje. Nie są oznaczone żadnymi restrykcjami odnośnie prawa autorskiego. Możesz utwory rozpowszechniać, modyfikować i kopiować bez pytania autora o zgodę i umieszczania notki licencyjnej. Z nich korzystaj śmiało.

Obrazów z tymi licencjami nie możesz wykorzystać na Steemit:

  • CC BY NC- można kopiować, rozpowszechniać i modyfikować obraz, ale nie w użyciu komercyjnym! Koniecznie oznacz autora.
  • CC BY NC SA - dozwolone jest kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie utworu, ale tylko w użytku prywatnym! Konieczne jest oznaczenie autora. Rozpowszechniać zmodyfikowana wersję możesz tylko z wykorzystaniem tych samych praw autorskich.
  • CC BY NC ND- możesz kopiować i rozpowszechniać utwór w użytku prywatnym. Nie możesz rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.

Co oznacza dopisek "oznacz autora"?

Musisz wiedzieć, że sprawy nie załatwi zwrot "źródło: Google Grafika". Google grafika to jedynie wyszukiwarka obrazów, a nie bank zdjęć. To tak jak byś chciał zacytować publikację naukową i podać za źródło: Google, bo przez tą wyszukiwarkę natrafiłeś na daną pracę. Nie nie nie.

Konieczne dodanie jest do takiego obrazu tak zwanej notki licencyjnej zawierającej: autora treści (w takiej formie w jakiej się przedstawił), rodzaju licencji CC, tytuł utworu jeśli taki istnieje oraz link do źródła utworu. Nie musisz takiej notki umieszczać bezpośrednio pod zdjęciem. Spokojnie może znaleźć się na końcu postu.

W skrócie: najbardziej pożądanym przez Ciebie rodzajem licencji jest licencja CC0! Znajdując obraz z taką licencją nie musisz umieszczać już żadnych informacji o źródle bądź autorze zdjęcia/ grafiki.

Gdzie szukać dobrych darmowych zdjęć, które możesz spokojnie udostępniać w swoich postach ?

W bankach zdjęć. Jest ich wiele. Jedne z baz zdjęć, które najchętniej przeglądam to na przykład: pexels, kaboompics, Magdeleine, unsplash, Wikimedia Commons, pixabay i wiele, wiele innych! Znajdź swoje ulubione ;)

Chociaż wiele z tych banków z zasady umieszcza tam tylko zdjęcia z licencją CC0, to zawsze sprawdź, czy ten konkretny obraz na pewno właśnie taką licencję posiada!

Możesz też skorzystać z zaawansowanego wyszukiwania w Google grafika. W ustawieniach wystarczy włączyć filtrowanie pod względem rodzaju licencji. Koniecznie przed zapisaniem obrazu potwierdź jednak rodzaj licencji, bo często zdarzają się w tej wyszukiwarce błędy.

Na koniec dodam, że zupełnie nie jestem ekspertem w temacie prawa autorskiego, ani nic z tych rzeczy. Dzielę się z Wami po prostu moim researchem na ten temat. Zauważyłam coraz większą liczbę postów wykorzystujących randomowe zdjęcia z internetu i łudzę się, że nie wynika to ze zwykłego olania tematu, czy lenistwa, ale może z niewiedzy... 😃 Oczywiście, jeśli ktoś jest bardziej kompetentny w temacie niż ja i zauważy jakiś błąd w treści to niech koniecznie da znać!

Piszcie dużo i dobrze, ilustrujcie swoje posty obrazami, ale szanujcie jednocześnie własność intelektualną innych! Dziękuję za przeczytanie!

Macie swoje ulubione miejsca z których pozyskujecie darmowe zdjęcia i grafiki? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
40 Comments