Sposoby na naturalną suplementację! Multiwitamina z pożywienia - Tłuszcze #3

Co jeść, aby uniknąć konieczności suplementowania składników mineralnych, witamin i innych związków? To już trzeci post na ten temat! Dziś będzie właśnie o tych "innych związkach", a mianowicie o Niezbędnych Nienasyconych Kwasach Tłuszczowych.

Przecież tłuszcz to dużo kalorii...

To fakt, tłuszcze i produkty w nie bogate są kaloryczne, a ich nadmiar będzie powodował po czasie przyrost oponki na brzuchu. Jednak nie oznacza to, ze powinniśmy się ich całkiem wystrzegać! Są dwa kwasy tłuszczowe, które koniecznie należy dostarczyć z dietą, bez nich organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował! Nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie syntezować.

Jakie to kwasy?

Jest to kwas linolowy (z grupy omega-6) i kwas alfa-linolenowy (z grupy omega-3). Niedobory kwasu linolowego są wyjątkowo rzadkie, gdyż znajduje się on w wielu często wybieranych przez wszystkich produktach. Ale z kolei jeśli chodzi o kwas alfa-linolenowy, oraz inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, to większość populacji spożywa ich zdecydowanie za mało. Włączmy zatem do jadłospisu oleje nierafinowane, tłoczone na zimno (szczególnie bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego jest olej lniany i rzepakowy), które koniecznie trzeba spożywać bez obróbki termicznej (nie do smażenia!). Tłuste ryby morskie (makrela, śledź, łosoś, szprotki) są bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (DHA i EPA) , więc zamiast korzystać z suplementacji omega-3- wybierajmy tłuste ryby morskie i nierafinowane surowe oleje.

Rozpuszczalnik dla witamin

Poza tym tłuszcze są niezbędne do rozpuszczania witamin : A, D, E, K. Oznacza to, że nawet jeśli zjemy te witaminy w innych produktach spożywczych, to nie dodając żadnego źródła tłuszczu do posiłku nie pozwalamy na ich wchłonięcie. Na szczęście zazwyczaj witaminy te występują naturalnie w produktach, które też trochę tego tłuszczu zawierają (więc nie musisz polewać makreli olejem, żeby wchłonąć witaminę D). Zdecydowanie za to warto dodać łyżeczkę oliwy, czy dobrego oleju do sałatki.

Do zadań specjalnych

Poza tym wiele tłoczonych na zimno olejów ma swoje unikalne właściwości zdrowotne niezależne od ilości i rodzaju kwasów tłuszczowych w diecie. Tak na przykład olej z ogórecznika i wiesiołka mają wspaniale właściwości antyzapalne i sprawdzają się w leczeniu Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Olej z czarnuszki pomaga przy wrzodach oraz łagodzi objawy alergii. Olejek z oregano to za to zabójca pasożytów!

Warto włączyć zdrowe tłuszcze do jadłospisu, ale koniecznie trzeba zadbać o ich jakość! Nierafinowane, tłoczone na zimno i w ciemnych butelkach- w przypadku olejów opłaca się dorzucić kilka groszy, aby mieć pewność o dobrej jakości tłuszczu.

Oczywiście powyższym postem nie wyczerpałam tematu rodzajów, jakości zdrowotnej i wartości odżywczej różnego rodzaju dostępnych tłuszczów. Na ten temat przygotuję osobny, wypełniony konkretnymi informacjami wpis. Tutaj sygnalizuję jednak, że zdrowe tłuszcze to zdecydowanie potrzebny element diety!

Dajcie znać w komentarzach, jakiego rodzaju olejów najczęściej i w jakiej formie używacie!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
18 Comments