Jak spakować plecak w teren
Wychodząc w góry czy w teren, zawsze powinniśmy mieć ze sobą kilka ważnych elementów. Jednak nie sposób jest je mieć poupychane gdzieś po kieszeniach ubioru. Dlaczego? A dlatego, gdyż jest to niewygodne i mocno ograniczone pojemnością kieszeni. I w tym celu używamy plecaka. Ale jak go spakować? Już wam to przedstawiam.
Odpowiednio spakowany plecak na piesze górskie wycieczki, jak i również na leśne wyprawy powinien zawierać:
- Elementy ubioru zapasowego – Każdy powinien mieć ze sobą zapasową odzież. Służyć ma ona do docieplenia organizmu lub do zmiany przemoczonych sortów. Powinniśmy posiadać minimum: czapkę, rękawiczki, skarpetki, polar lub kurtkę puchową (złożona zajmuje mało miejsca) i koszulkę termiczną.
- Apteczka medyczna – Jest rzadko używana, lecz w sytuacji awaryjnej nie wyobrażam sobie nie posiadania jej. Powinna być mała, ale przemyślanie skompletowana. Nikt w końcu nie lubi nosić dużej paczki, bo nie wiadomo czy jej kiedykolwiek użyje. Apteczka powinna zawierać: plastry, małą rolkę plastra, opatrunek jałowy, buteleczkę wody utlenionej, opaskę elastyczną, rękawiczki lateksowe, małe nożyczki i bardzo przydatną folie NRC (dobrze mieć min. 2). Dodatkową powinniśmy mieć w małej ilości leki: przeciwbólowe, przeciw biegunce, rozkurczowe.
- Zestaw survivalowy – Jest to mała paczka z paroma drobiazgami, które odpowiednio wykorzystane mogą uratować nam życie. Istnieją na rynku w sprzedaży takie zestawy, lecz najlepiej jest sobie stworzyć go samemu, dobierając składowe elementy idealnie pod siebie (zdjęcie poniżej). Zestaw taki powinien zawierać: żyłkę, komplet haczyków, spławik, zapałki, tabletki do uzdatniania wody, piłę kieszonkową, hubkę naturalną lub sztuczną (korę z brzozy lub tampon), krzesiwo, kompas guzikowy, pieniądze i linkę paracord. Linkę i krzesiwo można nosić np. w postaci bransoletki (zdjęcie poniżej). Uzupełnieniem całego zestawu jest nóż survivalowy. Może być dopięty do pasa lub plecaka. Dobrym i stosunkowo tanim jest Glock FM78 (zdjęcie poniżej).
- Pożywienie – Jedzenie i płyny jakie zabieramy ze sobą powinny być wysokokaloryczne i lekkostrawne. Oprócz standardowych kanapek, herbaty w termosie (bez prądu) i zapasu wody, zabieramy ze sobą wysokokaloryczne batony i żele energetyczne lub czekolady (przykładowe na zdjęciu poniżej). Na wyprawę wybieramy się oczywiście po lekkim ale kalorycznym śniadaniu. Jeśli planujemy robić jedzenie na ciepło to zabieramy małą kuchenkę turystyczną. Pamiętamy również, żeby zabrać do niej zwykły blaszany kubek (bez podwójnych ścianek), w którym w sytuacji awaryjnej w wyniku braku wody pitnej, uzdatnimy pozyskaną wodę, przegotowując ją na kuchence lub małym ognisku. W końcu nic tak nie podnosi morale jak ciepły napój na mrozie. Jednak żeby nie pić czystej, przegotowanej wody, która może wypłukać nas z elektrolitów a nawet uszkodzić nam nerki, warto mieć ze sobą np. herbatki w proszku lub zupki typu gorący kubek.
- Elementy dodatkowe – w plecaku jeśli dysponujemy jeszcze wolnym miejscem, warto zabrać małą plandekę i karimatę. Plandeka posłuży nam w razie nieplanowanego bytowania w terenie za ochronę przed opadami deszczu a karimata odizoluje nas termicznie od zimnego podłoża. W przypadku gór wysokich w okresie zimowym, zabieramy dodatkowo ze sobą: lawinowe ABC (łopatka, sonda i detektor, który mamy na sobie), rakiety śnieżne i raki (dopinamy je na zewnątrz do plecaka i używany w razie potrzeby), telefon komórkowy z aplikacją RATUNEK (dzięki niej wezwiemy ratunek z podaniem dokładnej lokalizacji). Mapę, która mamy najlepiej trzymać w mapniku, podpiętym do szelki plecaka, by mieć szybki dostęp do niej.
Z tak spakowanym plecakiem, jesteśmy solidnie przygotowani na niespodzianki czyhające na nas i gdy zajdzie potrzeba będziemy potrafili zapewnić sobie przetrwanie w trudnych momentach.
Dzięki za dotrwanie do końca. Już wkrótce następne dobre rady z zakresu survivalu. Pozdrawiam.