Zimowe wyprawy – odpowiedni ubiór

Zimowe wyprawy – odpowiedni ubiór

Zapewne każdy z was słyszał przynajmniej raz w życiu o jakimś turyście który nie potrafił samodzielnie zejść ze szczytu. Duża część tych przypadków była spowodowana złym dostosowaniem ubioru do aktualnej sytuacji pogodowej. Wybierając się w góry trzeba pamiętać, że zmiany zachodzą tu bardzo dynamicznie, a niekiedy aż tak, iż nie mamy wyboru i musimy się z nią zmierzyć. Dlatego każdą wyprawę zaczynajmy w własnej garderobie. I właśnie w tym poście pokażę na co musimy zwracać uwagę.

IMG_20180130_122705.jpg

Buty

Dobre buty to podstawa. Jeśli źle dobierzemy buty to narażamy się na szereg urazów. Odpowiednie buty na zimę powinny posiadać wysoką cholewkę, gumowy otok, odpowiedni bieżnik i dodatkowo powinny być zaimpregnowane, by nie przemakały. Dodatkowo powinniśmy się wyposażyć w stuptuty, by śnieg nie wsypywał się nam do środka a na oblodzone ścieżki mieć w zanadrzu raki.

Ubiór zasadniczy

Jeśli chodzi o ubiór zasadniczy to możemy zastosować odzież typu „hardshell” lub „softshell”. Koncepcja ubioru typu „hardshell” składa się z 3 warstw: - bielizny termoaktywnej, - warstwy ocieplającej (np. polaru lub kurtki z puchu naturalnego), - kurtki zewnętrznej z membraną. Odzież typu „softshell” to połączenie 3 powyższych elementów w jeden materiał. Pod odzieżą tego typu nosi się bieliznę termoaktywną, koszulkę termiczną lub zwykłą koszulkę (odradzam bawełnianą). Taki ubiór zapewnia ochronę od wiatru, pozwala skórze oddychać a po zaimpregnowaniu również zapewnia pewien stopień wodoodporności. Idealny na wiosnę, jesień a po dociepleniu również zimę.

Czapka, rękawiczki i elementy dodatkowe

Wybierając się zimą w góry, do lasu czy gdziekolwiek gdzie będziemy narażeni na niską temperaturę, powinniśmy się zaopatrzyć w minimum 2 czapki (najlepiej termoaktywne) i 2 pary rękawiczek zimowych (jedna para w wersji dwupalczastej). Dzięki temu w przypadku przemoczenia mamy możliwość zamiany i uniknięcia wzmożonego wychładzania się organizmu lub niebezpiecznych odmrożeń. Wskazane jest też posiadanie kominiarki, okularów przeciwsłonecznych lub gogli narciarskich. W przypadku zamieci zapewnią nam dodatkową ochronę a okulary lub gogle dodatkowo będą chroniły nasz wzrok przed promieniami słonecznymi odbijającymi się od śniegu.

Ubiór zapasowy

W plecaku powinniśmy mieć oprócz pożywienia, sprzętu survivalowego, apteczki medycznej, lawinowego ABC (w przypadku wyższych partii gór) oczywiście odzież zapasową. Być może kiedyś sami wpadniemy w tarapaty i sami skorzystamy z niej lub poratujemy inną osobę.

Podsumowanie

Odpowiedni ubiór to podstawa, jeśli będziemy o tym pamiętać, będziemy bezpieczniejsi w górach. Za to następnym razem przedstawię wam jak odpowiednio spakować plecak na wyprawę i co zrobić, gdy pogoda się załamie a my nie mamy schronienia. Do usłyszenia :)
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment