Cześć!
Chcę podzielić się z polską społecznością Steemit krótkim filmikiem ekonomicznym, który przetłumaczyłem wraz z dziewczyną dla kanału YouTube Stowarzyszenia Libertariańskiego.
Film dotyczy Nowego Ładu - planu gospodarczego prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, który miał wyciągnąć kraj z Wielkiego Kryzysu. Lee Ohanian, profesor ekonomii na UCLA, przekonuje, że wbrew często spotykanej narracji, Nowy Ład nie pomógł amerykańskiej gospodarce, a jedynie spowolnił powrót do dobrej koniunktury. Zapraszam do oglądania.
Filmik jest oczywiście dość skrótowy, ale może być bardzo dobrym wstępem dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat Wielkiego Kryzysu i Nowego Ładu. Może to być bardzo wartościowa lekcja z historii dla tych, którzy wolą uczyć się na cudzych błędach niż je powtarzać. Próby majstrowania przy cenach przez jakikolwiek rząd nie mogą się skończyć dobrze, ponieważ to system cen rynkowych, niezakłócony przez ingerencję polityków, w najlepszy sposób przekazuje informacje o rzadkości zasobów oraz zapotrzebowaniu na nie, co służy możliwie najefektywniejszej alokacji tych zasobów. Zainteresowanych rozwinięciem tego tematu odsyłam do mojego wpisu Co gdyby nie istniały ceny?
W pogłębianiu wiedzy na temat Wielkiego Kryzysu oraz Nowego Ładu może natomiast pomóc lektura książki, która powstała przy współpracy wewnątrzorganizacyjnej grupy wydawniczej Stowarzyszenia Libertariańskiego - "W cieniu błękitnego orła" Jana J. Tyszkiewicza. Można ją kupić tutaj.
Inne godne polecenia materiały to książka Murraya N. Rothbarda pt. "Wielki Kryzys w Ameryce", którą można pobrać za darmo ze strony Instytutu Misesa oraz "Wielkie mity Wielkiego Kryzysu" Lawrence'a W. Reeda - również dostępne za darmo na stronie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.
Wrócę jeszcze do samego filmu. Całość jest jak najbardziej godna polecenia, pragnę jednak odnieść się do jednego dość problematycznego stwierdzenia prof. Ohaniana:
Tak więc, zamiast zakazywać monopoli - co rząd faktycznie powinien robić - NIRA stworzyła monopole, pod warunkiem, że przedstawiciele tych faworyzowanych branż dokonają natychmiastowej, znaczącej podwyżki płac i przystąpią do zbiorowych negocjacji z pracownikami.
Wątpliwe jest, czy rząd jest w stanie konsekwentnie zakazywać monopoli, biorąc pod uwagę, że jest to organ władzy państwowej, a państwo samo jest z definicji monopolem. Chyba że mowa o dość jednorazowej misji, która miałaby zostać zwieńczona zniesieniem państwa i samorozwiązaniem rządu. Byłoby to bardzo interesujące postrzeganie funkcji rządu, ale podejrzewam, że nie o to prof. Ohanianowi chodziło. Jest to poboczny fragment jego wypowiedzi i nie został on rozwinięty. Jego problematyczność nie rzutuje na moją ogólną, pozytywną ocenę całego filmiku.
Dziękuję za uwagę i jeszcze raz zachęcam do obejrzenia filmu. Zapraszam również do głosowania, komentowania i obserwowania mojego profilu.
Moje inne wpisy, które mogą Cię zainteresować: