Bitwa pod Maciejowicami. Historia mojej miejscowości - Tematygodnia

W nawiązaniu do tematu nr3 z Tematygodnia postanowiłem opisać wam miejscowość w której mieszkam.

Maciejowice_-_ratusz,_obecnie_Muzeum_im._Tadeusza_Kościuszki_AL01.JPG

Maciejowice zostało mianowane miastem z polecenia Kazimierza II Sprawiedliwego. Obecnie jednak nie posiadamy praw miejskich gdyż utraciliśmy je w 1870 roku. Nasza wieś jest jednak ogromnie związana z wielkim bohaterem historii Polski. Mowa jest oczywiście o Tadeuszu Kościuszce. W Maciejowicach powstało muzeum o Tadeuszu Kościuszce a także pomniki, szkoła, ulica jego imienia i wiele innych rzeczy. Natomiast witraże w kościele zdobią jego "sceny" z walki. Rozegrał on tu kluczowe bitwy podczas insurekcji kościuszkowskiej. Chciałbym przybliżyć wam kawał polskiej historii która miała miejsce w 1794 w Bitwie pod Maciejowicami.

Tadeusz_Kościuszko.PNG

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III, ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze – inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał, mąż stanu, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783), Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794). Po wygranej wojnie o niepodległość Tadeusz Kościuszko wrócił do rodzinnych Siechanowicz. Podczas swojego pobytu w Polsce bardzo interesował się scena polityczną. 12 października 1789 otrzymał podpisaną przez króla nominację na generała majora wojsk koronnych dzięki czemu później stał się dowódca podczas Insurekcji.

Insurekcja kościuszkowska to polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom. Po stronie polskiej dowodził Tadeusz Kościuszko i Tomasz Wawrzecki natomiast z drugiej strony barykady Nikołaj Repnin, Iwan Pietrowicz oraz Osip Igelström. Działania wojenne obejmowały cała Polskę lecz kluczowe momenty odegrały się właśnie tu, w Maciejowicach. Po stronie polskiej walczyło 6,3 tysięcy ludzi którzy posiadali 23 działa zaś po przeciwnej stronie barykady 12 tysięcy ludzi i 55 dział. Kościuszko postanowił walczyć mimo że siły przeciwnika dwukrotnie przewyższały nasze.

686af35692305138272a89c5f50afe47.JPG

Za swoją siedzibę przyjął dziś już zabytkowy pałac Zamojskich w Podzamczu. Dziś stacjonuje w niej Hodowla Zarodowa Zwierząt sp.z.o.o. Pod pałacem ciągnęły się tunele które służyły do ucieczki do miejsca oddalonego nawet o 20km. Dziś (z obawy żeby ktoś nie stracił życia) są zasypane.

Polskie oddziały walczyły dzielnie stawiając opór nieprzyjacielowi. W bitwie poległo około 4 tysięcy ludzi. Być może nawet i moi przodkowie. W 100% nie jestem pewien gdyż nie znam korzeni mojego drzewa genealogicznego. Polskie oddziały były podzielone na 2 obozy. Tadeusza Kościuszki i Ponińskiego. Pierwszy oddział stacjonował w Podzamczu natomiast drugi miał odeprzeć atak od strony Wisły. Gdy wojska Ponińskiego były daleko od Podzamcza rozpętała się bitwa. Kościuszko za późno wezwał wsparcie przez co sam musiał stawić opór nieprzyjacielowi.

Ostatecznie Kościuszko poniósł klęskę w bitwie pod Maciejowicami. Postanowił uciec wraz z oddziałem jazdy lecz został dogoniony. W obliczu klęski Naczelnik wykrzyknął rzekomo: finis Poloniae! (łac. koniec Polski). Po zaciętej walce Kozacy zmasakrowali polską jazdę. Tadeusz został ranny i opatrzony. Nie dawano mu szans na przeżycie. Ostatecznie został wzięty do niewoli rosyjskiej i wywieziony do więzienia w Rosji.

1200px-Partitions_of_Poland.png

Jakie znaczenie miała bitwa pod Maciejowicami dla losów Polski?
Następstwem tej bitwy były kolejne 2 porażki po których nastąpił III rozbiór Polski. Polska zniknęła wtedy z mapy do 1812, utworzono wtedy Konfederację Generalną Królestwa Polskiego.

Fajnie jest móc się pochwalić taką historią miejsca w którym się żyje. Ciekawy jestem czy słyszeliście wcześniej o tej pięknej miejscowości :)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
3 Comments