Przyszedł czas na nową serię wpisów pod nazwą DOLNOŚLĄSKIE WOJAŻE.
Postaram się Was zabierać w ciekawe, magiczne miejsca, które moim zdaniem warto zobaczyć i przede wszystkim poznać ich historię. Zobaczycie tu piękne rejony Pogórza Kaczawskiego, dolnośląskie zabytki i inne miejsca tak urokliwe, że aż zapierają dech w piersiach! Tyle słowem wstępu. Do dzieła!
Przy okazji podpinam post pod #TEMATYGODNIA vol.14, ponieważ ta seria rozpocznie podróże po MAGICZNYCH ZAKĄTKACH DOLNEGO ŚLĄSKA...
Jeden z cieplejszych dni tego miesiąca był powodem mojego kolejnego już wypadu na KRZYŻNĄ GÓRĘ i to właśnie tam zrodził się pomysł na całą serię WOJAŻY, póki co DOLNOŚLĄSKICH. Skoro tam to się zaczęło to właśnie od tego szczytu rozpoczniemy tą serię.
KRZYŻNA GÓRA
To jedno z najbardziej znanych wzgórz na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w Górach Sokolich. Drugim jest SOKOLIK, ale nim zajmiemy się innym razem...
KRZYŻNĄ GÓRĘ najłatwiej poznać po żelaznym krzyżu na jej szczycie. Ma on wysokość aż 7 metrów!
Szczyt jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się malownicza panorama na Karkonosze i okoliczne miejscowości. Widok jest naprawdę wspaniały.
U podnóża góry znajduje się schronisko SZWAJCARKA.
Zbudowany w stylu tyrolskim, zabytkowy budynek schroniska powstał w 1823 roku. Pierwotnie był on chatą myśliwską, a dopiero z czasem został przekształcony w schronisko. Został wybudowany na polecenie właściciela zamku w Karpnikach - Wilhelma von Hohenzollern.
Sam krzyż widoczny na szczycie góry ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia urodzin jej męża. Krzyż odlano w hucie w Gliwicach, a na szczycie został poświęcony 28 maja 1832 roku. Można na nim wyczytać „Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny.”
Z KRZYŻNEJ GÓRY rozpościerają się niesamowite widoki na całą panoramę Karkonoszy od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i okoliczne wsie.
Nie ma jednak nic za darmo i żeby było można je podziwiać, trzeba przejść kilka kamiennych schodów wiodących na szczyt. Nie jest ich jednak aż tak dużo, więc nie martwcie się – DACIE RADĘ.
JAK DOJECHAĆ
Korzystając z PKP najlepiej wysiąść na stacji Trzcińsko. Stamtąd wystarczy już kierować się szlakami turystycznymi.
Jeżeli wybieracie się samochodem to możecie zaparkować między innymi:
– na parkingu na Przełęczy Karpnickiej
– przy schronisku PTTK Szwajcarka
– przy drodze do schroniska
MAPA:
KRZYŻNA GÓRA:
SZWAJCARKA:
TRUDNOŚĆ TERENU:
UMIARKOWANA
Zapraszam do komentowania.
Czy taka seria wpisów Was interesuje?
Czekam na Wasze opinie.
POZDRAWIAM I DO PRZECZYTANIA!