Karawana jedzie dalej, czyli fundacyjne podsumowanie roku 2017

Kolejny pracowity rok za nami. Rozpoczęliśmy go tradycyjną potańcówką i wschodnimi kolędami w Królestwie Bez Kresu, czyli w naszej rzeszowskiej "herberciarni". Zachowało się nawet jedno nagranie.

IMG_7072.JPG

Końcem stycznia obudziliśmy z letargu akcję German Death Camps. Impulsem był wyrok sądu nakazujący stacji ZDF opublikowanie przeprosin za użycie zwrotu "polski obóz koncentracyjny", którego ta nie wykonała. W tej sytuacji postanowiliśmy ruszyć do Moguncji, pod ich siedzibę, z billboardem wzywającym do przeprosin. Pomysł szybko ewoluował w trasę po Europie, która rozpoczęła się 1 lutego. O akcji zrobiło się głośno...

Panorama.png

skrin2.jpg

skrin1.jpg

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Billboard nie zdążył wrócić do Polski, a już otrzymaliśmy pismo z niemieckiej kancelarii, że naruszyliśmy prawa Johannesa Wiebela, autora okładki do książki Timura Vermesa "On wrócił". Grafik zza Odry uznał, że ma wyłączność na grzywkę i wąs Hitlera. Na szczęście pomogli nam prawnicy - adwokat Marcin Pilch i radca prawny Karol Krzysztoń, którzy szczegółowo wykazali bezzasadność roszczeń. Odpowiedzi na replikę nie otrzymaliśmy do dziś.

Obecnie jesteśmy na etapie zbierania środków na stworzenie autobusu-muzeum poświęconego historii Polski podczas II wojny światowej.

Sporo czasu w tym roku poświęciliśmy reformie Królestwa Bez Kresu. Z założenia miało być to miejsce, które nie tylko utrzyma się, ale pozwoli finansować wiele różnych akcji. Niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna i z miesiąca na miesiąc trzeba było do "herberciarni" dopłacać. Całoroczne próby profesjonalizacji lokalu nie przyniosły rezultatów. W tej sytuacji musieliśmy zrezygnować z codziennych dyżurów. Od 1 grudnia otwieramy KBK głównie na wydarzenia.

IMG_4711.jpg

Co jednak dla nas najważniejsze - miejsce wciąż istnieje. Działa herbertowy pokój zagadek. W planach mamy larpy. No i oczywiście - jak dotychczas - wszelkiej maści wydarzenia. W 2017 roku były to: spotkania podróżnicze (Lwów, Wilno, Kazachstan, Indie, Łotwa, Islandia), noce planszówkowe, pokazy filmów ("Serce Polski", krótkie metraże, "Róża" z 1936), spotkania ze sztuką (Stryjeńska, Witkacy), wystawy malarstwa, wieczory poetyckie, warsztaty dawnych tańców/pieśni. Był też Dzień Czytania Tolkiena, koncert z okazji 104. rocznicy urodzin Łukasza Cieplińskiego i merytoryczna dyskusja na temat reformy sądownictwa, na którą nikt nie przyszedł (znamienne jak emocje biorą górę nad argumentami).

IMG_5786.jpg

IMG_5822.jpg

Oprócz GDC i KBK kontynuowaliśmy to, co już zaczęliśmy w poprzednich latach, czyli akcję Rot.Mistrz - Prześlij dalej!, uzupełnianie naszego Banku Fotografii i testy gier planszowych (Rimland i Żołnierze Wyklęci). Wspieraliśmy też naszą wolontariuszkę @foggymeadow w jej drodze artystycznej, dzięki czemu w Królestwie pojawiło się kilka nowych obrazów. Końcem roku @fundacja pojawiła się na Steemit, rozpoczynając tym samym proces częściowej ewakuacji z Facebooka. I to by było na tyle (pomijając rzecz jasna pomniejsze działania takie jak archizwizacja zasobów, wspieranie innych inicjatyw etc.).

IMG_6302.JPG

21457305_1487529818029666_4584003272830219019_o.jpg

Należy dodać, że wszystkie wspomniane działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. To dzięki nim ruszył w trasę billboard "German Death Camps were Nazi German". To dzięki nim KBK wciąż trwa. A nas cieszy, że nasza Sprawa ma tylu przyjaciół. Dziękujemy!

PS. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments