#tematygodnia
90% osób posiadających płazy miały styczność z tym Kumakiem, może dla tego że ich barwa przykówa uwagę a ich hodowla nie powinna przysporzyć kłopotów nawet laikowi.
Kumak dalekowschodni - Bombina orientalis
ENG: The Oriental Fire-bellied Toad
DE: Orientalische Rotbauchunke
Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) zamieszkuje wschodnią część Azji, południowo wschodnie Chiny, Koreę, Japonię oraz fragment Rosji a dokładnie rejon Chabarowska oraz Góry Sichote Aliń gdzie jest bardzo rzadki. Zamieszkuje głównie tereny leśne, lasy mieszane ale bywa również w lasach iglastych, na terenach bagiennych, łąkach i rzecznych dolinkach - w stawach, jeziorkach, rozlewiskach, strumykach i rowach.
Dorasta do 4-7cm długości, skóra (bez strony brzusznej) Bombina orientalis pokryta jest licznymi brodawkami, jego grzbiet jest koloru ciemno zielonego, trawiastozielonego, zielonobrązowego, brązowego, obecnie hodowcy/pasjonaci stworzyli nową odmianę barwną "blue", która cechuje się kolorem zielonkawym wpadającym w delikatnie morski/jasnoniebieski kolor. Dodatkowo cały grzbiet Kumaka dalekowschodniego pokrywają liczne czarne plamki. Brzuch jest żółty, pomarańczowo czerwony, pomarańczowy, krwisto czerwony z kontrastowymi czarnymi plamami. Oczy mają wystające, źrenice sercowate.
Jest to gatunek ziemno wodny - silnie związany z wodą. Pod koniec lata wychodzi z wody i w jej pobliżu szuka odpowiedniego miejsca w którym może się zagrzebać/schować i zapaść w "sen zimowy", zazwyczaj zimuje w grupach.
Płazy te rozmnażają się w okresie od maja do sierpnia w płytkich i ciepłych wodach. Kumkanie Kumaków dalekowschodnich przypomina ciche pohukiwanie - bardzo podobne do naszych Kumaków nizinnych. Samica składa partiami po 10-100 szt jaj przyklejonych do roślin wodnych, łącznie składa ich ok 250 przez cały okres godowy.
Młode wylęgają się po ok 3-10 dniach w zależności od temperatury wody. Całkowite przeobrażenie następuje po ok 10-14 tygodniach.
Pożywienie kumaków to przeróżne owady, chrząszcze, muchy, mrówki, ślimaki. W hodowli świerszcze, mączniki, małe drewnojady, karaczany, mole woskowe.
Jest to jeden z najłatwiejszych płazów w hodowli, który jest polecany jako jeden z pierwszych płazów dla chcących rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką.
Ciekawostki:
- Może dożyć nawet 20 lat!
- Bardzo szybko się oswajają, można nauczyć go pobierania pokarmu z ręki lub pęsety.
- W Chinach jest bardzo pospolity, podczas godów nawet występuje ponad 8 osobników na 1m2 terenu/wody.
GALERY
I am the autor of the photos / Fotografie są mojego autorstwa.
A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:
@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all
Here you will find something about me and here you can say hello:
@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-all
If you want to see other unusual animals click here: @kamilkowalski