Podczas wczorajszej konferencji prasowej, NASA ogłosiła odkrycie nowego układu planetarnego, który składa się z 8 planet okrążających podobną do Słońca gwiazdę, Kepler-90. Nowy układ znajduje się 2545 lat świetlnych od Ziemi, a jego odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Keplera.
Trzecia w kolejności od gwiazdy Kepler-90, planeta Kepler-90i została odkryta dzięki wykorzystaniu algorytmu uczenia maszynowego od Google’a. Wykorzystywanie skomplikowanych algorytmów do poszukiwania planet pozaziemskich, jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia sztucznej inteligencji, która będzie potrafiła sama się uczyć. W tym przypadku, komputer nauczył się identyfikować planety pozasłoneczne poprzez analizę danych zebranych przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Kepler-90i to gorąca, skalista planeta, która okrążą swoją gwiazdę w zaledwie 14,4 dnia.
Wszystko wskazuje na to, że układ gwiazdy Kepler-90 nie jest zbytnio przyjazny życiu w znanej nam formie. Kepler-90i jest około 30% większy od naszej planety i orbituje dookoła gwiazdy tak blisko, że temperatura na jego powierzchni wynosi około 426 stopni Celsjusza. Kepler-90h to najbardziej oddalona planeta układu. Krąży on dookoła gwiazdy w odległości podobnej do tej w jakiej Ziemia okrąża Słońce. Jak sami naukowcy mówią, nowe odkrycie przypomina mniejszą wersję Układu Słonecznego. Kepler-90g przypomina rozmiarami Ziemię. Niestety zarówno ona jak i cztery jej najbliższe sąsiadki są stale zwrócone tą samą stroną powierzchni w kierunku gwiazdy.
Dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Keplera w ciągu ostatnich czterech lat mogą zawierać dowody na istnienie ponad 35 tysięcy egzoplanet. Ich analiza będzie dokładniejsza i potrwa zdecydowanie krócej dzięki wykorzystaniu algorytmu uczenia maszynowego od Google’a.