Polskie Listy Kuratorskie. W dalszej części tekstu określane także jako PLK. To dość duży plan projektu, który ma pchnąć polską społeczność w kolejny krok rozwoju. Skoro nie ma szans na regulamin, należy zainwestować w rozwój tagów.
W skrócie (TL;DR)
PLK: połączenie (w formie codziennego / kilkudniowego posta) spisu i statystyk polskich tagów tematycznych ze scentralizowaną siatką wyznaczonych kuratorów, którzy demokratycznie wybierają najlepszy kontent z tych tagów.
Przyczyny
Po kolei. PLK to tak naprawdę punkt połączenia czterech rzeczy związanych z polską społecznością na Steemit:
- Dyskusje nad przyszłością taga #polish i brak porozumienia. Przykro mi to stwierdzić, ale po długich namysłach nie widzę szansy na poprawienie jakości na #polish, a próby wsparcia od społeczności względem jakichś reguł raczej nie dojdą do skutku. Co prawda plagiaty i chamstwo wciąż trzeba minusować, ale nie widzę sensu na inne ingerencje.
- Koniec głosowania na większość polskich postów. Od 1 lutego po około 10 miesiącach postanowiłem przestać głosować na dosłownie (prawie) wszystkie polskie treści w ramach rozwoju polskiego taga. Starałem się dać każdemu kawałek swojego głosu, aby uwierzył w tę platformę i poczuł się chociaż trochę doceniony.
- Kuratorstwo polskich treści. Dzięki uprzejmości zagranicznych Steemianów z mocniejszymi głosami Polacy wciąż biorą udział w dwóch projektach kuratorskich, w których wraz z @fervi mam przyjemność selekcjonować najlepsze polskie treści. Dodatkowe głosy są zawsze najlepszą motywacją.
- Rozwój tagów tematycznych. Inicjatywa bardziej tematycznych polskich tagów wśród użytkowników jest coraz bardziej widoczna i na razie idzie to w dobrym kierunku. Widzę w tym dużą przyszłość i to jest odpowiedni moment na ich wspieranie.
Cel główny
Przestrzeganie zasad w społeczności to moim zdaniem droga do sukcesu. Nie mam pojęcia, dlaczego tak wiele osób zapiera się rękami i nogami, aby to właśnie anarchia rządziła tą platformą. PLK nie jest dla nich. To projekt dla ludzi, którzy wspólnie chcą ustalić jakiś standard i iść do przodu, przestrzegając kilku reguł.
Najważniejszy cel - nauczyć się używać polskich tagów, bo już chyba wystarczająco długo wprowadzaliśmy chaos, publikując polskie posty w angielskich tagach. Jeżeli nie chcemy bałaganu u siebie, to nie róbmy go w innych miejscach.
A jaki potencjalny zysk dla tych, którzy będą chcieli chociaż trochę dostosować się do wymogów? Mam nadzieję, że zwiększenie liczby czytelników postów, zyskanie nowych followersów, może nawet jakieś dyskusje w komentarzach, ale i chyba najbardziej istotna rzecz - więcej głosów.
O tagach i kuratorach
Siatka kuratorów w oczywisty sposób opiera się na ludziach. W tym celu należy dokonać podziału wszystkich aktywnych polskich tagów i w zależności od liczby postów w każdym z nich wybrać kuratorów dla jednego lub grupy w miarę podobnych tagów.
Na starcie należy ustalić kryteria, według których dany tag tematyczny zaczyna się liczyć w społeczności. Czy np. jedna osoba pisząca na dany temat z odpowiednim tagiem jest wystarczająca? Jeżeli tego taga nie łączymy z żadnym innym to moim zdaniem nie. Dlatego właśnie chcę na początku grupować podobne tematyki.
Każdy post PLK będzie zawierać spis tagów używanych przez polską społeczność (liczba postów i ostatnia publikacja?) wraz z liczbą postów opublikowanych w danym okresie.
Oczywiście cały czas powinien istnieć tag #polish przy każdym poście, jako taki zsyp i zbiornik całej polskiej zawartości. Tego chaosu już nie zmienimy, ludzie tego nie chcą. Domyślnie do posta można dodawać pięć tagów, więc moim zdaniem spokojnie wystarczy to na opisanie treści w polskich tagach bez niepotrzebnego spamowania.
Podział tagów
Na razie to taki szkic wstępny na podstawie stycznia i początku lutego, ale na pewno będzie trzeba wprowadzić różne poprawki:
- kultura i popkultura: #pl-filmy, #pl-seriale, #pl-gry, #pl-muzyka, #pl-ksiazki, #pl-komiksy,
- cały świat kryptowalut: #pl-kryptowaluty jako główny pomimo dokładniejszych określeń samych walut,
- sport to zdrowie: #pl-sport i #pl-zdrowie jako główne, do których łatwo dodać podkategorie o bieganiu, wadach genetycznych czy rozgrywkach piłkarskich,
- nasze sprawy społecznościowe i statystyki: #pl-steem, #pl-steemit, może też różnego rodzaju poradniki,
- geografia, opisy świata i zwiedzanie: obecnie #pl-podroze, ale wiele postów ze świata do tego pasuje,
- nauki społeczne (to chyba najtrudniejsza sprawa): #pl-polityka, #pl-tradycja, #pl-historia, #pl-religia,
- fizyka, technika i technologia: #pl-nauka, #pl-kosmos, #pl-architektura,
- kulinaria, czyli jedzenie i picie: #pl-kuchnia, #pl-piwo,
- świat roślin i zwierząt: #pl-zwierzeta,
- różne hobby: dla przykładu #pl-rekodzielo czy #pl-strzelectwo, ale może też z tagiem #pl-hobby.
Spokojnie! To tylko ogólny podział na obecny stan ze względu na podobieństwa tematów dla kuratorów. W żaden sposób nie chcę ograniczać postów, które są na pograniczu tematyki. Przykładowo zdrowa żywność czy diety będzie pasować zarówno do zdrowia jak i do kulinariów. Tak samo opis jakiegoś miejsca może być połączony z historią, ze zwierzętami albo z wydarzeniem sportowym.
Zauważyliście pewnie, że nie ma tu ani zdjęć, ani memów, ani nawet filmików. Po pierwsze, jest to w moim odczuciu kontent mniej wartościowy na tej platformie, który nie powinien podlegać kuratorstwu, a dodatkowo po drugie - są to kategorie nadrzędne (jak #pl-artykuly czy #tematygodnia), które przecież też można dopasować do któregoś z tagów. Niech konkurują z treściami pisanymi.
Wybór kuratorów
Drugie ciężkie zadanie. Każdy “dział” tagów musi mieć nad sobą jakąś odpowiedzialną osobę. Pojawia się tu problem, bo taka osoba, nawet pisząc dobrze, nie będzie mogła wytypować swoich własnych postów (chociaż o tym może później).
Najlepszym rozwiązaniem wyboru odpowiedniego człowieka jest demokratyczne głosowanie użytkowników piszących pod danym tagiem, ale jest to praktycznie niemożliwe do wykonania. Dodatkowo - rola kuratora to pewna odpowiedzialność i codzienna gotowość do działania, więc nie każdy będzie się do tego nadawać. Naprawdę trzeba do tego dochodzić na poważnie.
Na początku role te możemy przejąć my - @fervi i @lukmarcus / @marszum - dotychczasowi kuratorzy, jednakże lepszym rozwiązaniem byłaby grupa ludzi znających się na różnych (tematycznych) rzeczach.
Zasady zgłaszania postów
Każdy opublikowany post PLK będzie poprzedzony trzema etapami (każdy z nich po 24h): czytanie, nominowanie i głosowanie. W ten sposób dobre posty nie będą od razu na gorąco promowane, gdy najwięcej ludzi może na nie trafić, ale będzie to na spokojnie rozłożone w czasie. W końcu jest 7 dnia na zagłosowanie.
Czytanie: To proste, trzeba przejrzeć posty opublikowane w danym tagu i wyrobić sobie o nich zdanie. Wszystko jasne i oczywiste.
Nominowanie: Ze wszystkich postów kurator wybiera jeden, ten najlepszy wśród niedocenionych, i wkleja go w odpowiedni arkusz, do którego mają dostęp wszyscy kuratorzy.
Głosowanie: Każdy kurator głosuje na subiektywnie najlepszy post (poza swoją nominacją), aby wytypować tę najlepszą perełkę z danego dnia.
Po co to głosowanie? Przede wszystkim w ten sposób można wytypować najlepszy polski post dnia i być może nawet powiązać to z @ocd. Dodatkowo ułoży się też kolejność prezentacji w poście PLK.
Wychodzi na to, że kurator w ciągu jednego dnia będzie musiał wykonać trzy powyższe czynności, każdą dla innego dnia postów. Dla przykładu: w poniedziałek czyta posty poniedziałkowe, nominuje niedzielne i głosuje na sobotnie.
Czyli post PLK będzie zawierać linki i zestawienie sprzed 3 dni.
Wymagania do postów
Zgłaszane posty muszą spełniać określone standardy:
- post musi być opublikowany w danym tagu i w określonym przedziale czasowym,
- w tytule i w treści posta musi być polska treść,
- po 24 godzinach od publikacji post nie może mieć więcej niż $5 / $10,
- post nie może być podbity botami przez autora,
- post nie powinien spamować polską treścią zagraniczne tagi,
- nie jest to plagiat lub kopia.
Post finalny
W ten sposób powstaną wszystkie dane potrzebne do stworzenia posta PLK:
- prosty spis/drzewko tagów lub link do miejsca, w którym będzie to aktualizowane (zależy od liczby tagów),
- liczba postów z okresu od ostatniego posta PLK w polskich tagach tematycznych,
- najlepszy post danego okresu według kuratorów,
- pozostałe nominacje wraz kategoriami tagów.
Co dla kuratorów?
Nie chcę, aby kuratorzy wykonywali swoją “pracę” za darmo. Idealne rozwiązanie to podział wynagrodzenia z postów PLK, ale ciężko powiedzieć, jakie będą się pojawiać pod nimi kwoty. Dodatkowo posty kuratorów powinny być “na osobnej liście”, aby brak możliwości nominowania był w jakiś sposób rekompensowany.
Współpraca
W PLK fajne jest to, że tak naprawdę nie przeszkadza w żadnym innym projekcie społecznościowym, a można go powiązać z wieloma rzeczami. Przykładowo:
- nowy bot DiosBot ogłoszony przez @fervi - może uda się powiązać tak, żeby posty użytkowników wytypowane w PLK dostawały głosy,
- być może witający bot informator od @grzegorz2047 będzie linkować do profilu PLK, aby nowi użytkownicy byli zaznajomieni z dobrym kontentem i polskimi tagami?
- chciałbym to też połączyć to z kuratorstwem naszych znajomych obcokrajowców oraz z @ocd.
Wasze opinie
Co sądzicie o tym projekcie? Czy Polskie Listy Kuratorskie mają szansę ruszyć polską społeczność do przodu?
Grafiki użyte w tekście zostały zaprojektowane przez Photoroyalty i makyzz dla Freepik.
Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.