Najlepsze praktyki
Najlepsze praktyki
Blogowanie z pewnością nie należy do nauk ścisłych, ale naszym zdaniem warto pamiętać o kilku zasadach. Jeśli będziesz ich przestrzegał, twoje posty prawdopodobnie lepiej trafią do czytelników, zostaną docenione i staną się bardziej intrygujące. Wszelkie inne media społecznościowe - Facebook, Instagram, Reddit, Twitter - mają swoje niepisane “przepisy na sukces”, a my w @sndbox -ie chcemy pomóc Steemitowym twórcom w opanowaniu warsztatu tak szybko, jak to tylko możliwe.
Przedstawiamy nasz prosty przepis, którego sami się trzymamy i polecamy dla większości postów. Są to krótkie wskazówki, pomagające zachować spójność: jeden z najważniejszych aspektów tworzenia treści na Steemit.
Minimum 300 - 400 słów
Steemianie będą wracać do Twoich publikacji najczęściej wtedy, gdy uznają, że masz coś przydatnego i/lub interesującego do powiedzenia. Aby osiągnąć ten poziom zaangażowania czytelników i ich stałe wsparcie - zalecamy co najmniej 300 słów.
5 + zdjęć
Jesteśmy w większości wzrokowcami. Słowami potrafimy bardzo dokładnie opisywać najrozmaitsze rzeczy, ale uwielbiamy także oglądać atrakcyjne zdjęcia! Dodanie dużej ilości fotografii/dokumentacji daje nam szansę, że czymś przyciągniemy nawet zupełnie przypadkowego czytelnika.
Różne formatowania
Próba zwrócenia uwagi czytelnika setkami słów i pół tuzinem zdjęć może czasami zbytnio go obciążyć. Przemyślane i twórcze formatowanie to zabieg zapewniający płynną lekturę. Używanie różnych rozmiarów i grubości liter może sprawić, że posty będą łatwiejsze do przyswojenia.
Jeśli interesuje Cię formatowanie, możesz tutaj znaleźć kod dla Markdowna.
Jednym z aspektów Steemita, który naprawdę odróżnia go od innych portali mediów społecznościowych, jest intensywność interakcji pomiędzy członkami naszej społeczności. Dobre komentarze i dobre kuratorstwo są podstawą tego opartego o blockchain ekosystemu. Z naszego doświadczenia wynika, że w takich okolicznościach najbardziej efektywne są posty mocno angażujące czytelników. Opowiedz nam jakąś anegdotę, podziel się swoją opinią. Jeśli przedstawiasz opinię, zadaj pytania czytelnikom. Poeksperymentuj z tym trochę!
Koniec końców głosy (upvotes) będą pochodzić od tych osób, które wspierają i pasjonują się Twoimi tematami. Zachęcamy wszystkich, aby najzwyczajniej w świecie odzywali się do czytelników i zadawali im pytania. To całkiem inna sytuacja niż publikowanie rozmaitych osobistych treści na Instagramie lub Facebooku: tamte treści są przeznaczone dla osób, które już dobrze Cię znają. Zadawaj proste pytania typu „Co o tym myślisz?“ albo „Czy może miałeś podobne doświadczenia/refleksje?“
Ponownie podkreślamy: nic z powyższego nie jest wiedzą naukową. To tylko nasze wnioski po roku pobytu na Steemicie. Zasady są oczywiście także po to, aby je łamać i często staramy się twórczo podchodzić do postów, szukać niestandardowych rozwiązań. Tutaj po prostu chcieliśmy spisać kilka przydatnych wskazówek dla tych, którzy są nowi na Steemicie. (Co zresztą może być przydatne każdemu przy tworzeniu jakichkolwiek treści na blogach).
Śledź @sndbox
…a jeśli chcesz śledź i nas @petecko i @assayer
Artykuł powstał jako tłumaczenie tekstu angielskiego @sndbox. Grafiki zostały zaadaptowane dla polskiej społeczności.