W co będziemy się ubierać w przyszłości

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego. Innowacje wkraczają już niemal w każdy obszar naszego życia. Powoli wchodzą także do ubrań i zapewne jeszcze za naszego życia będą kreować modę.

Pamiętacie urywek z filmu "Powrót do przyszłości" gdy główny bohater Marty McFly wpadł do fontanny? Pamiętacie co się wtedy stało? Jego kurtka samoczynnie włączyła funkcję suszenia. To już nie jest przyszłość. Takie ubrania stają się rzeczywistością.

obraz.png

Technologia + ubrania = inteligentna odzież
Technologia pojawia się tu w dwóch płaszczyznach. Pierwsze rozwiązanie polega na wszywaniu w ubrania niewielkich urządzeń elektronicznych. Drugie polega na tworzeniu innowacyjnych tkanin, z których szyte są ubrania. Łączone są bardzo cienkie metale z tradycyjnymi materiałami np. bawełną. Oczywiście inteligentne ubrania mogą opierać się na obu pomysłach, czyli mogą być uszyte z tkanin zawierających metal i jednocześnie mogą mieć wszytą elektronikę.

Czapka Bluetooth
Mamy już możliwość kupna czapki z wszytymi słuchawkami i wbudowaną technologią Bluetooth, a czasami także z mikrofonem. Czapka taka może być atrakcyjna dla wszystkich osób słuchających muzyki np. podczas biegania, spacerowania czy podczas drogi do szkoły lub pracy. Dzięki takiej czapce można też rozmawiać przez telefon nie trzymając go w dłoni.

obraz.png

Czapka z latarką
Te czapki w przedniej części mają wszytą małą latarkę. Mogą to być czapki zimowe jak i letnie czapki z daszkiem. Często latarki mają kilka trybów świecenia. Jest to doskonała sprawa dla biegaczy, a także dla turystów. Mając taką czapkę mamy wolne ręce. Jest to połączenie czapki z czołówką.

Ogrzewana kamizelka lub kurtka
Te produkty wyposażone są w strefy grzejne dzięki, którym w nieprzyjaznych warunkach można utrzymać komfortowe ciepło. Produkowane są głównie z myślą o pracownikach budowlanych, motocyklistach, myśliwych, osobach starszych oraz osobach uprawiających sporty zimowe. Choć niewątpliwie przydatne będą też wszystkim zmarzlakom.

obraz.png

Kurtka pozwalająca przeżyć upadek
Produkowane są już kurtki pozwalające przeżyć upadek na każdą powierzchnię, z prędkością 120 km/h . Tak przynajmniej zapewnia producent. Kurtka ta została wyposażona w kilka bardzo wytrzymałych paneli. Pierwotnie stworzona była dla wojska. Obecnie proponowana jest osobom parającym się surwiwalem lub ekstremalnymi sportami zimowymi.

Co jeszcze?

  • Inteligentne koszulki sportowe będą mierzyły puls, ciśnienie, temperaturę ciała i otoczenia, przebyty dystans, liczbę kroków, czas, liczbę spalonych kalorii itp i bezpośrednio przekazywały dane na komórkę. Dzięki takim koszulkom nie będziemy potrzebowali zegarków sportowych, opasek lub krokomierzy. W zamian wystarczy jedna koszulka.
  • Koszulka dla rowerzystów wyposażona w diody, które za pomocą komend głosowych będą sygnalizowały wykonywanie manewrów.
  • Koszulka medyczna wykonująca badanie EKG, którego wyniki będzie można odczytać bezpośrednio na smartfonie.
  • Bielizna monitorująca parametry organizmu oraz stopień wyprostowania pleców (kręgosłupa).
  • Odzież dla głuchoniemych przekazująca im informacje o otoczeniu, która powie, że np. ktoś na nich patrzy, i jednocześnie umożliwi im komunikację z otoczeniem.
  • Jeansy za pomocą których będzie można sterować smartfonem np. przesuwając palcem po udzie.
  • Koszula dzięki której odbierzemy telefon łapiąc się np. za przedramię.
    .
    Dłużmy do tego jeszcze inteligentne dodatki jak pasek z power bankiem lub inteligentną, elegancką biżuterię np. pierścionek pozwalający w razie potrzeby dyskretnie wezwać pomoc lub wibrujący gdy ktoś chce się z nami skontaktować.
    Technologia będzie w służbie mody (lub odwrotnie). A jeśli o modzie mowa to do nowoczesnych modnych ubrań dodajmy jeszcze nowoczesne fryzury wykreowane za pomocą np. farb do włosów zmieniających kolor pod wpływem wahań temperatury - cała paleta barw na głowie w kilka chwil. Zadziwiający będzie ten świat.
    .

Gdzie kupić?
Internet jest już pełen odzieży z wbudowaną technologią. Można ją kupić na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych.

Jak to prać?
W przypadku ubrań z wszytą elektroniką należy najpierw wyjąć urządzenia elektroniczne, po czym ubranie wyprać zgodnie z zaleceniem dla danej tkaniny. Natomiast jeśli chcielibyśmy wyprać ubranie uszyte z innowacyjnego materiału to należy postępować ściśle według wskazówek producenta.

obraz.png

W przyszłości najprawdopodobniej większość naszych ubrań będzie inteligentnych, wykonujących jakieś funkcje, zmieniających swoje parametry gdy "wyczują", że zmiana będzie korzystna dla użytkownika, chociażby samosuszenie, samozapinanie lub rozpinanie, samozawiązywanie się butów, chłodzenie, ogrzewanie itp.
Ubrania coraz bardziej naszpikowane będą elektroniką. Nie tylko ubrania specjalistyczne dla odbiorców z konkretnych grup ale przypuszczalnie zwykłe majtki i skarpetki też. Z założenia technologia użyta w odzieży ma być użyteczna w codziennym życiu.
Można się tylko zastanawiać na ile to będą jeszcze ubrania, a na ile urządzenia ubieralne.

Post napisałam w ramach Tematów Tygodnia jako rozwinięcie tematu o sztucznej inteligencji.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Pozdrawiam,
@tapioka

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
24 Comments