📡Pełna transparentność📡 [temaTYgodnia#11]

Czy zgodziłbyś się na pełną transparentność i rezygnację ze swojej prywatności? Wielu z nas rezygnuje z niej już teraz, w bardziej lub mniej świadomy sposób. Mówię jednak o całkowitej zmianie tożsamościowej - oddanie swoich doświadczeń, myśli, najintymniejszych momentów całemu światu. Brzmi jak absurd? W przyszłości tak może wyglądać rzeczywistość.

Przyszłość

“Krąg”

W zeszłym roku do kin trafiła ekranizacja powieści Dave’a Eggersa, “Krąg”, wyreżyserowana przez Jamesa Polsondta. Główna bohaterka Mae, w którą wcieliła się Emma Watson, zostaje przyjęta do globalnej korporacji social media. Jej dynamicznie rozwijająca się kariera w szeregach firmy prowadzi jednak do tragicznych wydarzeń i odkryć - prywatność powoli staje się reliktem, a tożsamość przestaje być własnością jednostek. Powodem, dla którego warto przyjrzeć się prozie Eggersa jest pojęcie pełnej transparentności, oznaczającej ciągłą transmisję życia do nieograniczonej liczby użytkowników sieci. Podczas gdy dla jednych może się to wydawać totalną fikcją, warto zastanowić się nad tym, czy jako społeczeństwo rzeczywiście nie podążamy w tym kierunku?

Ludzie w biurze

“Big Brother”

W ostatnich latach, w internecie pojawiło się całkiem sporo osób, gotowych na transmitowanie swojego życia. Cyberman, Daniel Magical, rodzina Dzikowskich z Poznania - wszystkie te osoby, ze swojej własnej, nieprzymuszonej woli, podjęły decyzję o pokazywaniu prawie całej swojej codzienności w sieci. Tego typu wykorzystanie live streamów to oczywiście pokłosie reality show pokroju “Big Brother” i potrzeby podglądactwa - nie byłoby przecież o czym mówić, gdyby wśród publiczności nie znaleźli się odbiorcy, dla których takie transmisje są atrakcyjne. To właśnie sprzedaż prywatności. Do tego należy dodać sprzedaż wizerunku i tożsamości - przypadki, w których osoba jest w stanie wytatuować sobie reklamę na znacznej powierzchni swojego ciała, lub zmienić swoje imię i nazwisko na nazwę marki. Dziś tacy ludzie uchodzą, lekko mówiąc, za wariatów - jutro może być zupełnie inaczej.

Robot

Ludzie-reklamy

Elon Musk, podobnie jak wielu uczonych, jest zdania, że w niedalekiej przyszłości roboty będą pracować za ludzi. Pytanie brzmi: co będą wtedy robić ludzie? Specjaliści snują wizję, iż ludzie będą zarabiać oglądając reklamy, i gdyby dłużej się zastanowić, jest to jedna z najbardziej realistycznych wizji. To, o czym specjaliści nie mówią, to fakt, że tradycyjnie rozumiane przekazy medialne zostaną zastąpione przez live streaming w wielu formach. Każdy z nas będzie mógł być nadawcą w nieograniczonym stopniu, np. poprzez umożliwianie podglądu naszej wizji, a co za tym idzie, naszego życia. Im atrakcyjniejsze będzie, tym większą zgromadzi publiczność - w ten sposób, od odbiorców reklamy staniemy się również jej nośnikami.

Dron

Ściany mają uszy

Powodem, dla którego takie rozwiązania mogą stać się rzeczywistością, jest rosnąca populacja. Populacja ludzi, którzy nie pracują w sposób jaki znany jest nam dzisiaj. Populacja osób, których rytm życia, a zatem mentalność i przyzwyczajenia, wygląda zupełnie inaczej. Będzie to społeczeństwo, za którym nie nadąży żaden system porządku prawnego - nie da się przecież kontrolować wszystkiego - przynajmniej tak się wydaje. Warto jednak sięgnąć nieco w przeszłość, np. do czasów początków telefonu, kiedy to po jednej linii podłączano kilka gospodarstw. Każdy mógł w dowolnej chwili podnieść słuchawkę i przysłuchiwać się rozmowie sąsiada - trudno wtedy o romanse, kradzieże i inne przestępstwa w małej społeczności. To doświadczenie każe nam myśleć, że pełna transparentność będzie działać w podobny sposób - będzie gwarantem społecznego ładu i stabilności. Z drugiej strony, tak olbrzymia presja może doprowadzić do czegoś zupełnie odwrotnego - załamania psychicznego, eskalacji przemocy i chaosu społecznego.

Pełna transparentność będzie przypominać “Truman Show”. Jedyną różnicą będzie to, że ludzie będą wiedzieli, że są oglądani, a świat który ich otacza nie jest fikcją. Czy ta wizja, rodem wyjęta z klimatów “Black Mirror”, może stać się prawdą? To pytanie do Was - zapraszam do do dyskusji i ripost!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments