Polskie Święta oczami Brazylijczyka! #TemaTYgodnia 9

W tym roku miałam okazję gościć w moim domu w okresie Świąt Brazylijczyka, a w zasadzie parę Brazylijczyków: Gabriela i Julię. Gabriel to mój przyjaciel, który gościł w moim domu 5 lat temu podczas wymiany szkolnej. Od czasu jego wyjazdu 5 lat temu, nieustannie utrzymuję kontakt z nim ja, ale także moja cała rodzina! Szczególnie zżyty jest z nim mój tata. Chociaż jest o 20 lat starszy, to wiek wydaje się tu nie mieć znaczenia i rozmawia z nim co najmniej raz w tygodniu!

Gabriel obiecywał wrócić do nas od 4 lat. Tutaj jednak zmiana pracy, nowy pomysł na siebie, wyjazd do USA... W tym roku w końcu się udało! Przywiózł ze sobą swoją dziewczynę Julię, aby jak sam mówi: przedstawić jej swoją polską rodzinę. 5 lat temu spędził On o u mnie w domu tylko (albo aż) 2 tygodnie, ale tyle wystarczyło, aby nawiązać relację, która będzie trwać jeszcze bardzo długo!

My teraz

i my 5 lat temu. Duża różnica?

Udało im się nas odwiedzić właśnie w okresie Świąt, a ich przemyślenia odnośnie polskich Świąt dają mi ciekawą perspektywę na temat tego, jak bardzo unikatowe są niektóre nasze zwyczaje! Przeglądając tag #polish i trafiając na #TemaTYgodnia odnośnie tradycji świątecznej w moim domu, od razu wiedziałam, że tym razem muszę przyłączyć się do zabawy. Porozmawiałam więc z Gabrielem odnośnie jego wrażeń po Świętach spędzonych w moim domu i tak powstał ten post porównujący tradycje w naszych krajach. Zapraszam do przeczytania 😃

Jak spędza się Święta w Brazylii?

Obchodzą tak naprawdę tylko jeden świąteczny dzień- a w zasadzie świąteczna noc. W nocy z 24 na 25 grudnia- punktualnie o północy wszyscy życzą sobie nawzajem "Wesołych Świąt!", wymieniają uściski, ale nie składają sobie żadnych personalnych życzeń. 24 grudnia wszyscy spotykają się w jednym miejscu, w przypadku Gabriela jest to dom jego babci. Jedzą uroczystą kolację (ale wyraźnie zaznaczał, że nie aż tak uroczystą, jak u nas w Polsce). Czekają razem do północy, składają sobie życzenia i rozchodzą się do domów. W następnym dniu zazwyczaj jedzą już mniej uroczysty obiad- resztki z wystawnej kolacji. Zupełnie nie obchodzą za to drugiego dnia Świat- 26 grudnia to u nich dzień pracujący!

Jakie polskie zwyczaje zaobserwowali?

Zdecydowanie najbardziej podobały się kolędy! W moim domu zawsze śpiewa się ich sporo. Nauczyliśmy ich śpiewać "Wśród nocnej ciszy" i robili to bardzo chętnie i poprawnie! Dziadkowie i ciocie, którzy zagościli na Wigilijnej wieczerzy byli zdumieni, jak dobrze im to wychodziło. Nasi brazylijscy przyjaciele z radością nucili także kolędy, których zupełnie nie znali 😀. To coś zupełnie niespotykanego w Brazylii. Podobała im się ta tradycja głównie dlatego, że zbliżała wszystkich uczestników Wigilii do siebie poprzez wspólny śpiew.

Kolejna ciekawa rzecz, to sposób serwowania potraw. Serwujemy podczas Wigilii zazwyczaj najpierw zupy- zupę grzybową i barszcz z uszkami, a następnie kolejno inne potrawy: pierogi, ryby, krokiety itd. Właśnie ta kolejność w serwowaniu bardzo pozytywnie ich zaskoczyła. Każdy próbuje jednocześnie przygotowanych potraw, więc można porozmawiać i wymienić opinie na temat tych konkretnych - jedzonych teraz- dań. Zmusza to też poniekąd do spróbowania każdej z potraw. Nawet Julia, która nie za bardzo lubi różnorodne jedzenie, próbowała wszystkiego. Gabriel określił to jako "menu degustacyjne". W Brazylii raczej stawiają wszystkie potrawy na stole i każdy bierze to, na co ma ochotę. U mnie w domu jednak Wigilia wygląda inaczej. Może to dlatego, że po prostu nie ma miejsca, aby wszystkie potrawy wystawić w jednym czasie ciepłe na stół. Tak czy siak, zgadzam się - też podoba mi się ten zwyczaj.

Dodam jeszcze, że bardzo zdziwiło ich, że mamy w domu prawdziwą choinkę! W Brazylii to wielki luksus, podobno kosztuje ona ok. 700 złotych!

12 potraw! W zasadzie było ich 16 plus kilka ciast. Bardzo ekscytowało ich liczenie kolejno spożywanych potraw. Ich ilość także była dla naszych gości zdumiewająca. Gabriel cały wieczór żałował, że zjadł na początku kolacji aż 3 pierogi, bo mimo naszych ostrzeżeń, nie spodziewał się aż takiej ilości potraw podczas całej kolacji. W Brazylii jedzą oni podczas tego uroczystego obiadu: ryż (ryż jedzą do każdego posiłku), indyka, wieprzowinę, sałatkę ziemniaczaną z majonezem, sałatkę z pomidorów. W zasadzie nic specjalnego.

Co jedliśmy?

  • zupa grzybowa- bardzo im smakowała, grzyby nie są tam za bardzo popularne i są drogie
  • barszcz z uszkami- smakował im, ale nie na tyle, żeby zamówić go w restauracji
  • pierogi z kapustą i pierogi z grzybami, a także pierogi ze szpinakiem- baaardzo im smakowały, poza pierogami z kapustą za którą ogólnie nie przepadają
  • ryby pieczone: Miruna i karp - są ich fanami!
  • śledzie w różnych odsłonach- z suszonymi pomidorami, w sosie chrzanowym, śledzie z beczki z cebulą- lubią, ale bez szału
  • Krokiety z grzybami i z kapustą- krokiety z grzybami okazały się wielkim hitem!
  • kompot z suszu- neutralne podejście
  • karp w galarecie - nie smakował im za bardzo
  • ryba po grecku- bardzo smakowała!

Generalnie moi goście mieli niemały ubaw z nazw potraw: ryba po grecku, pierogi ruskie, barszcz ukraiński, gulasz węgierski... coś by się jeszcze znalazło!

  • kutia - bardzo im smakowała, mak jest dla nich całkowitą nowością
  • różne ciasta: makowiec, serniki różnego rodzaju, karpatka

Ulubione dania TOP 3

Gabriel: 1. pierogi ze szpinakiem 2. krokiet z grzybami 3. zupa grzybowa/ Miruna
Julia: 1. pierogi z grzybami 2. Miruna 3. pierogi ze szpinakiem
Mają podobny gust kulinarny 😀

Pozostałe zadziwiające tradycje

Dzielenie się opłatkiem! Podobało im się to bardzo. Każdy składa każdemu życzenia, zazwyczaj spersonalizowane i nie ograniczające się do "wszystkiego najlepszego". Personalne życzenia to coś, co sami chętnie wprowadziliby u sobie w domach. Nauczyliśmy ich kilku zwrotów po Polsku, więc mogli przełamać się opłatkiem nawet ze starszymi uczestnikami Wigilii, którzy nie rozumieli angielskiego.

Pasterka- zabraliśmy ich na pasterkę, żeby mogli zaśpiewać "Wśród nocnej ciszy" po polsku w większym gronie i .... spóźniliśmy się na tą jedyną kolędę, którą znają :D. Pasterka to coś zupełnie nowego dla naszych gości. Mimo, że Brazylijczycy w 65 % są katolikami, to mało kto chodzi do kościoła. Wizja pójścia do kościoła o północy wydawała im się nierealna do tego stopnia, że myśleli, że ich jakoś wkręcamy, kiedy o północy oznajmiliśmy, że wychodzimy z domu.

Prezenty- tradycja ta jest podobnie obchodzona w Polsce i Brazylii. W moim domu każdy grzeczny członek rodziny znajduje prezent pod choinką. Nie zabrakło też oczywiście upominków dla naszych gości. Dostali oni zdrapywaną mapę Europy, aby zmotywować ich do częstszych wizyt. Większym hitem okazał się jednak drugi prezent- zestaw do lepienia bałwana! Taki porządny z instrukcją wykonania, dołączonym garnkiem, szalikiem, marchewką i węgielkami! Tylko śniegu brak, ale w jego poszukiwaniu udaliśmy się następnego dnia w góry.

Wycieczka górska w drugi dzień Świąt- to tradycja specyficzna i praktykowana w moim domu rok w rok z racji miejsca w którym mieszkamy. Zaledwie 20 minut drogi od Jeleniej Góry rozpoczynają się szlaki turystyczne w Karkonoszach. Żeby nie przemęczyć naszych gości wybraliśmy się na krótki spacer do schroniska Samotnia. Była to dla nich duża atrakcja, Julia po raz pierwszy widziała śnieg!

Tegoroczne Święta były niezwykłe właśnie dzięki przybyciu naszych gości. Cała rodzina dołożyła wszelkich starań, aby pokazać im z jak najlepszej strony Polskę i nasze tradycje. Nawet najstarsi członkowie rodu śmiało rozmawiali z przybyszami wykorzystując mnie jako tłumacza. To był naprawdę szczególny czas!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
6 Comments