Gdy zobaczyłem listę laureatów 75 gali wręczenia Oscarów od razu wiedziałem o czym mam napisać. Wśród nominowanych filmów obok Pianisty i Gangów Nowego Yorku znalazł się film Władca Pierścieni: Dwie Wieże. Mimo tego że ten film miał premierę już 2002 roku, nadal miło się do niego wraca gdyż jest świetnie nakręcony. Peter Jackson odwalił kawał dobrej roboty. Przed nakręceniem Włada Pierścieni Jackson nagrywał głównie niskobudżetowe horrory dlatego wielkim zdziwieniem było gdy ogłosił ze nakręci właśnie tą trylogię. Dla mnie osobiście Dwie Wieże są na 3 miejscu trylogii. Powrót Króla zdecydowanie był najlepszy. W tym artykule nawiąże bardziej do twórczości J.R.R.Tolkiena i kulisów kręcenia filmu.
Inspiracja Tolkiena
Czy zastanawialiście się nad tym co zainspirowało wielkiego mistrza jakim jest Tolkien do stworzenia swojej "mitologii" i całego Śródziemia?
Tolkien stwarzając swój niezwykły świat w głównej mierze inspirował się kulturą ludów Północy i Celtów, szczególnie literaturą i językami które dobrze poznał w trakcie swej nauki, a później kariery profesora języka staroangielskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wiedza którą posiadał bardzo mu pomogły w stworzyć język elficki i 13 innych języków którymi posługiwano w jego książkach i filmach. W jego dziełach przebija też wiele inspiracji biblijnych, widoczne są jego zainteresowania filozofią i teologią przykładem na to jest Silmarillion, który nawet był napisany w stylu Biblii.
Kulisy filmu
Gdy oglądacie Władca Pierścieni waszą uwagę na pewno przykuwają steki lśniących różnych rodzajów broni. Peter Jackson postawił sobie na cel aby wszystko idealnie odwzorować. Posłużył się do tego wieloma kowalami i rzemieślnikami i wszystkie rekwizyty w filmie były prawdziwe. Na potrzeby produkcji filmu zostało wykonanych:
- 900 kompletów broni
- 2000 sztuk gumowej broni
- 100 sztuk broni specjalnej
- 20000 przedmiotów domowych
- 1600 par sztucznych stup i uszu.
Golum, postać ta nie była łatwa do zekranizowana. Aby umieścić tą postać na ekranie aktor Andy Serkis występując na planie filmowym obłożony był cały w czujnikach które przekazywały informacje do komputera aby dało się jak najlepiej zmontować tą postać. Swoją drogą na postać została najlepiej oceniona na Filmweb w filmie Dwie Wieże.
Gandalf w filmie Drużyna Pierścienia będąc w Shire uderzył się głową o belkę. Nie było tego w scenariuszu lecz aktor nie przerwał swojej gry. Ostatecznie Jackson zdecydował że ten moment wyszedł genialnie i umieścił go w filmie.
Aragorn w scenie po bitwie pod Uruk-hai kopiąc hełm złamał palec u nogi. To była jedna z przyczyn jego upadku na kolana i szlochu.
Różnice Książka-Film
Scenarzyści bardzo podrasowali fabułę książki, wykryto 146 różnic oto jedne z nich.
W powieści między opuszczeniem Shire przez Bilbo Bagginsa, a opuszczeniem go przez Froda mija 17 lat. W filmie mija bardzo niewiele czasu. Poza tym w książce w chwili opuszczenia Shire Frodo ma pięćdziesiąt lat, w filmie zaś wygląda on na dużo młodszego hobbita.
Z filmu całkowicie wycięto postać Toma Bombadila
W powieści Bilbo Baggins bierze czynny udział podczas narady u Elronda, w filmie nie jest na niej obecny.
W filmie Boromir ginie w końcówce pierwszej części, a nie, jak w książce, na początku części drugiej.
W filmie magia Sarumana powoduje burze śnieżne i lawiny w Caradhras, w książce inne złe siły to robią.
Ciekawostka: Shire powstaje w Polsce
Ten wpis pojawił się w nawiązaniu do #16 konkursu #tematygodnia - temat nr 1
Mógłbym napisać dużo więcej takich ciekawostek, jeśli będziecie zainteresowani piszcie w komentarzach ;)