Nadal mamy porządnych rycerzy!

IMCF (International Medieval Combat Federation) jest międzynarodową federacją sportową, która powstała w 2013 roku. Polska jest jednym z jej współzałożycieli wśród państw z pięciu kontynentów takich jak: Francja, Wielka Brytania, USA, Argentyna czy odległa Nowa Zelandia i Japonia. Konkurencjami rozgrywanymi podczas Mistrzostw Świata IMCF są: walki 1 vs 1
5 vs 5 i 16 vs 16. W Kadrze Polski mamy zawodników, którzy w każdej z tych konkurencji mają realne szanse medalowe. Mamy też jak widać już pewne osiągnięcia w tym sporcie.
rycerze.jpg
Drużyn jest całkiem sporo z wielu zakątków świata. co ładnie możecie sobie zobaczyć na mapce z linku : https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=21.288605257354472%2C32.486136977635965&z=2&mid=1AOnx8iR2wZ8ko42Lr_Jk101T__k

Do walki stają zawodnicy - rycerze w zbrojach, będących kopiami tych średniowiecznych, z bronią, która od tej sprzed kilkuset lat różni się tylko tym, że jest stępiona. Stalowe zbroje ważą 25-35kg, dlatego by w nich walczyć, trzeba pracować na treningach nad siłą, kondycją i wytrzymałością. Do tego dochodzą treningi techniczne, czyli szlifowanie umiejętności posługiwania się mieczem, toporem, tasakiem, halabardą czy młotem rycerskim. Kto wygrywa?

Walka jest w 100% realna, ciosy wyprowadzane pełną siłą, nie ma tu żadnego aktorstwa czy udawania. Wygrywa po prostu lepszy.

Mamy jeszcze Buhurt. We współczesnym znaczeniu buhurt (inaczej bohurt lub behurt) skupia się na starciach formacji złożonych z osób należących do bractw rycerskich. Głównym celem jest nieudawana, siłowa walka, służąca nie tyle celom inscenizacyjnym czy pokazowym, co jak najskuteczniejszej i najszybszej eliminacji przeciwnika. Te współczesne walki zbiorowe mające miejsce na turniejach rycerskich mają z historycznym odpowiednikiem niewiele wspólnego.
Generalnie rzecz biorąc, chłopaki się nie patyczkuj. To bardzo ciężki jak i widowiskowy sport. Dlatego warto się zapoznać choćby z filmikami z YT, bo być może kogoś zainteresuje to znacznie bardziej : )

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
4 Comments