POSTAĆ DNIA #13 Lisbeth Salander (seria "Millennium")

Kobiety to niezwykłe istoty. Potrafią być delikatne, drobne, miłe – takie do rany przyłóż. Ale można też trafić na władcze i silne damulki, które potrafią wręcz faceta przerazić. U naszej dzisiejszej bohaterki te kontrastowe osobowości się ze sobą ciągle ścierają i przenikają.

naomirapace.jpg
Naomi Repace jako Lis Salander

Lisbeth Salander to postać stworzona przez szwedzkiego dziennikarza i pisarza Stiega Larssona. Występuje w trylogii powieści kryminalnych „Millenium”, wydanych już po śmierci autora. Jest także bohaterką szwedzko-duńsko-norwesko-niemieckiej trylogii filmowej „Millenium”, miniserialu o tym samym tytule oraz amerykańsko-szwedzko-norweskiej ekranizacji pierwszej książki serii w reżyserii Davida Finchera.

Nasza dzisiejsza bohaterka to krucha dwudziestoczterolatka, która z zemsty potrafi okaleczyć drugą osobę. To bardzo piękna kobieta, która maskuje swój urok za pomocą licznych kolczyków na twarzy, tatuaży, męskiej punkowej fryzury i ubioru rasowego „metalowca”. Swym agresywnym i wyzywającym spojrzeniem potrafi skutecznie odstraszyć lub zniechęcić do siebie innych ludzi. Bardzo umiejętnie buduje wokół siebie mur, za który stara się nie wypuszczać żadnych uczuć. Dlatego dla obcych wydaje się być dziwną, zimną, surową i niedostępną kobietą.

Jej totalna aspołeczność i swego rodzaju emocjonalne upośledzenie nie wzięło się jednak znikąd. To skutek traumatycznych doświadczeń z wczesnych lat jej życia. Jako jeszcze dziewczynka była świadkiem fizycznego i psychicznego maltretowania jej matki przez ojca. W odwecie dokonała okropnej zbrodni – spaliła żywcem zwyrodniałego tatuśka w samochodzie. Po czymś takim trudno zachować normalność… Szczególnie, gdy nawet w szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze była ofiarą znęcania przez lekarza… Ale to nie koniec. Po wyjściu na wolność jest ubezwłasnowolniona i znajduje się pod nadzorem wynaturzonego kuratora…

Lis Salander jest niezwykle inteligentną hakerką i genialną researcherką. W pierwszej części trylogii filmowej (i książkowej) pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, pomaga ona redaktorowi Mikaelowi Blomkvistowi w rozwiązaniu sprawy zaginięcia sprzed 40 lat. W kolejnych częściach zostaje oskarżona o morderstwo, a dziennikarz próbuje udowodnić jej niewinność.

rooney mara.jpg
Rooney Mara jako bezlitosna mścicielka Lisbeth Salander

Dla ruchów feministycznych postać Salander stała się wręcz ikoną. Wykorzystywana przez różnych mężczyzn potrafiła zadbać o siebie i mściła się krwawo na swoich dręczycielach. Dodatkowo pierwowzorem tej postaci była zapewne inna feministyczna bohaterka - Pippi Langstrumpf (Pippi Pończoszanka), czyli niezależna dziewczynka wymyślona przez szwedzką autorkę Astrid Lindgren. Tą tezę potwierdza fakt, że na drzwiach mieszkania Lisbeth znajduje się napis V.Kulla, co nawiązuje do rezydencji Pippi - Villi Villekulli.

Lisbeth to bardzo twarda sztuka. W jej przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie "co cię nie zabije, to cię wzmocni". Jednak trzeba pamiętać, że pod warstwami jej hardości kryje się niewieścia delikatność. siedzi w niej mała bezbronna i skrzywdzona przez świat dziewczynka, która zdaje się czasem płakać...

Jakie znacie inne filmowe lub książkowe bohaterki, które potrafią same o siebie zadbać?

@kusior

Kadry z filmów użyto na podstawie prawa cytatu:
http://www.prawoautorskie.pl/art-29-prawo-cytatu

Podciągnąłem ten tekst pod temat nr 1 z 20 edycji „Tematów Tygodnia”: Valravn. To duński zespół, a Dania jest krajem skandynawskim. Twórca postaci Lisbeth Salander pochodzi ze Szwecji, a ekranizacja trylogii „Millenium” to koprodukcja szwedzko-duńsko-norwesko-niemiecka. Tak więc takie skandynawskie skojarzenie pojawiło się w mej bani.

Zapraszam na mojego bloga: http://zkusiorabani.pl/
oraz do polubienia strony na FB: https://www.facebook.com/zkusiorabani/

Jeśli tylko Ci się spodobało zostaw upvote i komentarz :) Będę niezmiernie wdzięczny :) Możesz także obserwować mój profil, by nie przegapić kolejnych postów!

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
15 Comments