Z racji tego, że studiuję kierunek o nazwie "Inżynieria i gospodarka wodna", stwierdziłem, że nawiązując do "Tematów Tygodnia", napiszę tekst o różnych typach rzek i jednocześnie pokażę jak wspaniałe rzeczy potrafi stworzyć natura.
Zapraszam zatem do czytania i oglądania!
Podział
Ze względu na bieg (układ poziomy) możemy wyróżnić rzeki:
- meandrujące,
- roztokowe,
- warkoczowate,
- anastomozujące,
- o biegu prostym.
Rzeki meandrujące
Rzeka Czarna Łada
Źródło: http://www.gminabilgoraj.pl
Rzeki na całym świecie mają naturalną tendencję do "kręcenia". Ich bieg zwykle nie jest prosty, ale składa się z różnych łuków, zakoli i zakrętów. Najprawdopodobniej jest to spowodowane działaniem sił Coriolisa.
Rzeka Liwiec
Źródło: http://www.pma.pl
Rzeka meandrująca to ciek o krętym korycie o dużej liczbie zakoli. Meandry to inaczej zakola, czyli pętlowate, wygięte odcinki rzeki zawarte między jej dwoma zakrętami o tym samym kierunku.
Rzeki roztokowe
Chitina River
Źródło: http://www.national-geographic.pl
Rzeka roztokowa charakteryzuje się tym, że jej koryto jest rozdzielone licznymi wyspami (odsypami korytowymi) oraz mieliznami. Rzeki roztokowe mogą być zdominowane przez osady piaszczyste lub żwirowe (najczęściej na terenach górskich).
Rzeka Brahmaputra
Źródło: https://pl.wikipedia.org
W porównaniu z rzekami meandrującymi szerokość łożyska rzek roztokowych jest zazwyczaj bardzo duża, a głębokość względnie niewielka. Dla przykładu szerokość Brahmaputry dochodzi do 20 km, szerokość poszczególnych jej koryt sięga kilku kilometrów, zaś jej głębokość nie przekracza 50 metrów. Łachy korytowe mogą być porośnięte roślinnością, często stanowiąc dogodne miejsce życia dla ptaków.
Rzeki warkoczowate (warkoczowe)
Rzeka Waimakariri
Źródło: https://www.onet.pl
Rzeka warkoczowa jest to typ rzeki, która w obrębie łożyska płynie kilkoma płytkimi korytami na przemian łączącymi się i rozdzielającymi. Między tymi korytami występują liczne mielizny i wyspy.
Rzeka Rakaia
Źródło: https://www.onet.pl
Gdy patrzymy na takie rzeki z góry od razu wiadomo skąd nazwa ich typu. Widać wyraźne "warkocze" przecinające się co chwilę.
Rzeki anastomozujące
Amazonka
Źródło: http://www.wikiwand.com
Rzeka anastomozująca to taka, która płynie równocześnie wieloma korytami. Odnogi oddzielone są od siebie wysepkami porośniętymi trwałą roślinnością. Koryta rozgałęziają się i łączą, tworząc sieć. W odróżnieniu od rzeki warkoczowej (za której podtyp jest niekiedy uważana), koryta rzeki anastomozującej charakteryzują się dość znacznym współczynnikiem krętości (rozumianym jako stosunek długości koryta do odległości między jego początkiem a końcem).
Narew
Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl
Narew to jedyna w Europie nizinna rzeka anastomozująca. Na odcinku pomiędzy Surażem a Rzędzianami występuje bardzo skomplikowana sieć hydrologiczna. Brak tu dominującego koryta - wszystkie są równorzędne. Odnogi łączą się ze sobą i przeplatają.
Rzeki o biegu prostym
Mangiwau
Źródło: https://hiveminer.com
W naturze rzeki proste w zasadzie nie występują (nie licząc prostych odcinków przejściowych między zakrętami czy zakolami). Powstają w wyniki ingerencji człowieka. Rzeki proste to najczęściej rzeki uregulowane, których naturalny bieg został zmieniony. Często rzeki są prostowane w odcinkach przechodzących przez miasta.
Rzeka zamieniona w kanał
Źródło: https://iucn.org.pl
Rzeki proste z wykonanymi zabezpieczeniami skarp i dna oraz z wybudowanymi na korycie różnymi budowlami wodnymi przybierają formę kanałów. Tracą swój naturalny charakter i stają się sztucznym tworem. Na szczęście w hydrotechnice trend się zmienia i obecnie wykonuje się regulacje bliskie naturze, a więc takie które jak najmniej wpływają na naturalny charakter rzeki.
Źródła:
http://www.polskaniezwykla.pl
https://pl.wikipedia.org
http://www.national-geographic.pl
Jaki typ rzeki najbardziej się Wam podoba?
Jeśli spodobał Ci się mój tekst możesz oddać na mnie głos w konkursie #Tematygodnia! Głosowanie dostępne pod linkiem: @steemit-polska/tematy-tygodnia-tematygodnia-10-podsumowanie-i-glosowanie
Z góry dziękuję :)