Mój Steemit: co mnie tu trzyma, a co trzeba zmienić? - Tematy Tygodnia #8

Ten post powstał w ramach Tematów Tygodnia, w nawiązaniu do trzeciego zaproponowanego tematu czyli "Mój Steemit: co mnie tu trzyma, a co trzeba zmienić?"

Myślę, że w tym temacie nie jest aż tak istotne napisanie samego wypracowania, co odpowiedź na zadane pytania. Nie będę też przedstawiać statystyk i opowieści o moim Steemit, bo każdy może zajrzeć sobie na mój profil, więc szkoda tu na to miejsca.
Nadmienię tylko, że przygodę za Steemit zaczęłam około miesiąca temu.

Pomijając więc zbędny wstęp przejdę do meritum.

CO MNIE TU TRZYMA?

Polska Społeczność czyli Wy
Steemit to zbiorowisko bardzo ciekawych ludzi, o różnorodnych zainteresowaniach, światopoglądach i przekonaniach. Ludzi, którzy z wielkim entuzjazmem i radością dzielą się swoimi pasjami i spostrzeżeniami.
Ludzi, którzy obserwują świat, czerpią z niego jak najwięcej i wyciągają wnioski. Ludzi, którzy nie boja się stawiać tez, argumentować, bronić swoich przekonań, a jednocześnie potrafiących przyjąć argumentację i punkt widzenia innych. Ludzi, którzy szanują odbiorców swoich postów, swoich rozmówców i dyskutantów.

Kultura obyczaju
Oczywiście to wynika z kultury osobistej osób, które tworzą polską społeczność. Bezsprzecznie można narzucić pewne zasady kultury, które należy tu przestrzegać ale osoba, która w sobie nie ma wysokiej kultury osobistej długo tu nie wytrzyma (mam taką nadzieję).

Wzajemna pomoc
Polska społeczność przypomina mi kółko wzajemnej adoracji :)). Proszę tego źle nie odczytać. Piszę to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Większość osób stara się pomagać innym, a zwłaszcza początkującym. Grupa pomaga też sobie poprzez przekazywanie istotnych informacji. Jeśli przykładowo, ktoś odkryje sposób na polepszenie swojej sytuacji na Steemit to dzieli się z innymi, aby inni też skorzystali. Jest to bezcenne.

Tematy Tygodnia
Tutaj duży ukłon dla @lukmarkusa i @fervi. Konkursy są bardzo dobrą formą aktywizacji, tym bardziej, że są zadawane różne tematy, więc każdy chętny może znaleźć coś dla siebie.

Niezwykła forma Steemit jak na społecznościowe media
Chodzi mi o to, że na Steemit można zarabiać. Nie chcę rozpatrywać jakie pieniądze można zarobić i czy można się z tego utrzymać, bo to nie jest w tym momencie aż tak istotne. Bardziej chodzi o sam fakt, że tak jest. Oczywiście na innych social mediach też można zarobić ale nie w taki sposób jak tu. @mazelin w swoim poście pt. „Okiem newbiego - wady i zalety Steemitu” napisała "Nigdy w życiu nie sądziłam, że będę się jak głupia uśmiechać do ekranu, bo zarobiłam 0,01 centa! Steemit jest naprawdę świetny." Tak, to jest prawda i myślę, że większość (jak nie każdy) z nas cieszy się jak głupi jak dostanie vota za 0,01.

Wiedza i dyskusje
Dzięki temu, że jest tu tak różny przekrój ludzi i ich zainteresowań można się wiele nauczyć, dowiedzieć różnych ciekawostek i zawsze dopytać, porozmawiać na dany temat. Dla mnie jest to bezcenne. Bardzo lubię czytać dyskusje @assayer i @lugoshi i wielu innych. Czasami próbuję się włączyć, ale prawda jest taka, że nie dorastam im do pięt.

Potrzeba dania coś od siebie
Mam potrzebę wniesienia również czegoś od siebie, przedstawienia swoich zainteresowań i przekonań. Nawet jeśli zainteresuje się tym lub skorzysta z tego jedna osoba to dla mnie warto to robić. Nie chodzi mi o to, aby osiągnąć popularność, ale by móc przekazać coś co będzie ciekawe, użyteczne dla innych. Dla mnie to wielka sprawa.

CO TRZEBA ZMIENIĆ?

Naruszanie praw autorskich i pokrewnych
Plagiaty i posługiwanie się cudzą własnością intelektualną. Mówiąc wprost - kradzież tekstów, grafik i zdjęć. Obecnie temat zamieszczania postów z treściami, do których autorzy postów nie mają prawa, flagowaniu, kultury zachowania jest gorący i myślę, że bardzo potrzebne jest konstruktywne działanie. Na dniach pojawiła się już dyskusja na ten temat np. pod postem @gradzio pt. ŻLE SIĘ DZIEJE!!! Kuratorzy kontra-początkujący na Steemit oraz pod postem @marszum pt. "[Steemit] Plagiaty tekstów, prawo cytatu czy jeszcze coś innego? Oceńcie sami - najnowsze przykłady z #polish"
Ponieważ problem ten wiąże się z kolejnym tematem, przejdę do niego od razu.

Rola Kuratorów
Wydaje mi się, że polska społeczność doszła dzisiaj do takiego momentu, że trzeba zweryfikować rolę kuratorów. Oczywiście, ich podstawową rolą jest pomoc. Jednak trzeba się zastanowić na ile powinni również być policjantami, i czy w ogóle nimi powinni być.
A może wywarzamy otwarte drzwi? Jako to wygląda na Steemit poza polską społecznością? Może tam są już gotowe rozwiązania, które można zaadoptować lub ewentualnie nieco zmienić? Niestety nie zanan odpowiedzi na te pytania.
I jeszcze jedno pytanie - czy jako wyodrębniona grupa Steemit mamy w ogóle prawo ustalać jakieś swoje reguły? Czy Steemit nas jakoś do tego uprawnia?

Jeśli tak, to myślę, że istnieje potrzeba zebrania „do kupy” istniejących zasad, może trzeba je jeszcze dookreślić, dopracować, może jakąś zasadę trzeba będzie też dodać. Zasady te powinny być znane i dostępne dla wszystkich z polskiej grupy.
Jeśli chodzi o nowych Steemowiczów, to można zastanowić się nad stworzeniem sztampowej odpowiedzi na post powitalny, która byłaby wysyłana niemal automatycznie gdy post byłby z tagami " introduceyourself i polish". Może dałoby się ustawić jakiegoś bota.
W tym komentarzu zawarte byłyby niezbędne informacje przedstawione w formie linku do takiego ABC polish Steemit, który mógłby być zamieszczony na steemit-polska. Opracowanie ABC polish Steemit zawierałoby WSZYSTKIE (z naciskiem na wszystkie) informacje dla początkujących i średnio zaawansowanych. Według mnie, dobrze byłoby aby było to jedno opracowanie, które skupiłoby tę niezbędną wiedzę. Oczywiście zalążek tego już powstał, bowiem nasi kuratorzy przesyłają już w odpowiedzi na takie posty część potrzebnych informacji. Ale prawda jest taka, że aby dowiedzieć się o co chodzi w Steemit trzeba dotrzeć, przeczytać, wysłuchać kilu jak nie kilkunastu różnych opracowań. Jedno opracowanie stanowczo ułatwiłoby sprawę.

Jeśli chodzi o formę tego opracowania, to moim zdaniem powinno być napisane jak najprostszym językiem, zawierać słowniczek pojęć, a przede wszystkim wiele, wiele grafik przedstawiających różne zagadnienia. Łatwiej przyswaja się obrazek niż długi tekst.
Przykładowo, każdy na początku pasjonuje się otrzymaniem vota, choćby o wartości 0,01. Taka grafika mogłaby przedstawiać procentowy rozkład wartości otrzymanego vota.

obraz.png

Proszę wybaczyć jakość grafiki i zawartość merytoryczną. Chodziło mi tylko o przykład.

Myślę, że bardzo dobrym pomysłem jest poradnik w formie audio, czyli to co zrobił @noisy. Mogłaby, więc powstać również wersja audio ABC polish Steemit.
Nie przeczę, że stworzenie takiego kompendium wiedzy nie będzie łatwe, ale może warto podjąć trud.

Co dałoby nam jeszcze przesyłanie nowo dołączającym komentarza z pełnym, wyczerpującym kompendium? W moim przekonaniu byłoby to podstawą do ewentualnego egzekwowania wypracowanych, przyjętych tu i pożądanych zachowań.

Klimat grupy, miejsca tworzą ludzie. Jeśli większość ludzi będzie o niskiej kulturze, będą hejtować, nie będą szanować innych, będą korzystali z cudzych własności, to całkowicie zmieni się oblicze polskiego Steemit. To już nie będzie TEN polski Steemit. A wtedy ja już nie będę miała co tu szukać.

Dalsza aktywizacja polskiej grupy
Do tej pory w ramach Tematów Tygodnia, na zadane tematy pisaliśmy wypracowania. Wszyscy lubimy pisać i fotografować, więc na tym oczywiście trzeba nadal bazować.

Myślę, że ciekawą formą dalszego rozruszania grupy mogłyby być konkursy nie tylko na wypracowanie ale np:
a) konkurs fotograficzny - przykładowo, mogłaby być to seria co najmniej 5 zdjęć na zadane do wyboru tematy np. polska architektura sakralna gotyku. Aby uniknąć bezprawnego wykorzystania zdjęć, każde zdjęcie powinno przedstawiać również napis np. "polish steemit" z datą zrobienia zdjęcia.
b) konkurs na krótkie opowiadanie lub wiersz na zadane do wyboru tematy.

Moglibyśmy też pobawić się w tworzenie wspólnej powieści na wybrany temat. Byłaby tworzona na zasadzie dopisywania części (rozdziałów), w ramach kolejnych konkursów. I podobnie jak w przypadku Tematów Tygodnia, kolejny rozdział wybierany byłby poprzez głosowanie.

Wstępu nie było. Czy potrzebne jest zakończenie?
Myślę, że najlepszym zakończeniem będzie dyskusja grupy (niekoniecznie pod tym postem, choć jeśli będzie tutaj to będzie mi miło) oraz wypracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą na dalszy rozwój polskiego Steemit na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, kultury osobistej i kultury prawnej.
Tego właśnie gorąco życzę naszej grupie.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
26 Comments