Fot. Nieszpory Sycylijskie - Francesco Hayez, Wikimedia, CC.
Fot. Kościół Santa Maria dell'Ammiraglio w Palermo. Po zwycięskim powstaniu przeciwko Andegawenom, spotkali się w nim najważniejsi sycylijscy baronowie. Wezwano wówczas Piotra Aragońskiego do objęcia władzy na wyspie i zaoferowano mu koronę Królestwa Sycylii. Źródło: fotografia własna.
Dla Karola Andegaweńskiego Sycylia miała stanowić militarne, gospodarcze oraz logistyczne zaplecze w konflikcie z Konstantynopolem. Strategicznie ulokowana wyspa, była idealnym miejscem dla 100 galer, 200 morskich jednostek transportowych, oraz kawalerii w liczbie 10.000 (Dummet, 2015, str. 75). Niestety Karol nie tylko nie docenił Sycylijczyków i Aragończyków, ale i śmiertelnie obraził tych pierwszych, przybywając do Palermo tylko jeden raz, a za siedzibę obierając Neapol. Sycylia rządzona była poprzez urzędującego w Messynie wice-króla – Herberta Orleańskiego – oraz sieć ponad 40 zamków rozsianych po całej wyspie. Przygotowania do ekspedycji przeciwko cesarzowi Bizancjum – Michałowi VIII z dynastii Paleologów – zbiegły się z pogłębiającym kryzysem w Konstantynopolu; na granicy z Turcją oraz w Albanii wybuchły walki a cesarz został ekskomunikowany przez papieża w Rzymie. W akcie desperacji cesarz Michał chciał nawet zawrzeć pokój, przywracając na łono chrześcijaństwa jeden, wspólny, zjednoczony kościół chrześcijański. Niestety bizantyńscy możnowładcy i społeczeństwo stanowczo odrzuciły ugodę. Cesarz zmuszony był szukać innego rozwiązania. Niezadowolenie sycylijskich baronów jak i całego społeczeństwa okazało się dla włoskich gibelinów, bizantyńskiego cesarza, oraz Aragończyków z dworu królewskiego w Barcelonie, znakomitym katalizatorem, który przyczynił się do powstania koalicji przeciwko Andegawenom. Beczka prochu już była na miejscu. Teraz trzeba było podpalić lont.
Żoną Piotra Aragońskiego była Konstancja – córka Manfreda. Dzięki temu, razem reprezentowali bezpośrednią linię kontynuacyjną dynastii Hohenstaufów, w związku z czym, Piotr mógł wysunąć roszczenia terytorialne co do Sycylii. Dla aragońskiego dworu Sycylia miała także znaczenie gospodarcze; barceloński port był głównym katalońskim ośrodkiem wymiany surowców rolnynych, oraz materiałów tekstylnych. Napięcie polityczne wywołane ambicjami Karola sprawiło, że Barcelona zaczęła przyciągać gibelinów, którzy wcześniej służyli i popierali Fryderyka II i jego syna Manfreda. Na aragoński dwór przybył legendarny doktor i profesor medycyny z Salerno – Jan z Procidy. Fryderyk II obdarzył go niebywałym zaufaniem. Włoch został jego osobistym lekarzem, doradcą, specjalnym wysłannikiem dyplomatycznym, oraz prywatnym nauczycielem jego syna Manfreda. Przypuszcza się, że po zajęciu przez Karola południowych Włoszech, Francuscy urzędnicy, którzy w wojskowej asyście przybyli, aby skonfiskować podarowany wcześniej przez Fryderyka II majątek ziemski Jana, zgwałcili jego córkę, oraz zabili synów. Na dworze Piotra Aragońskiego Jan odpowiadał za sprawy zagraniczne. Anty-andegaweńska konspiracja zaczęła nabierać rozpędu.
Fot. Normańska Katedra w Palermo. Miejsce pochówku między innymi Rogera II, Fryderyka II oraz Konstancji. Źródło: fotografia własna.
Baronowie i mieszkańcy Sycylii długo nie czekali. 30 marca 1282r. kościelne dzwony wzywające do ludowego powstania rozbrzmiały w całym Palermo. Domy wielu Francuzów zostały wcześnie oznaczone, dzięki czemu powstańcy błyskawicznie przejęli dominację na wyspie (Dummett, 2015, str. 77). Kilka tysięcy Francuzów zginęło w krwawiej vendetcie – wojskowi, urzędnicy, mnisi, kobiety, a nawet dzieci. Najwyższy andegaweński urzędnik Sycylii – Jan z Saint-Remy – schronił się przed rebelią na zamku Palazzo dei Normanni, skąd następnie zbiegł do znajdującej się 35 kilometrów od Palermo Vicarii. Jednak następnego dnia w czasie oblężenia fortecy zginął od strzały łucznika. Stolica znalazła się w rękach powstańców, a tymczasową władze przejęła rada baronów z Rogerem Mastrangelo na czele. Andegaweńska flagi zostały zerwane i zastąpione imperialnym orłem Fryderyka II. Po wyspie rozesłani zostali posłańcy z informacją o powstaniu, do którego zaczęły przyłączać się kolejne miasta; jako pierwsze Corleone i Calatafimi. W połowie kwietnia prawie cała wyspa była już w sycylijskich rękach. Messyna – bastion Andegawenów gdzie stacjonowała flota Karola – formalnie przyłączyła się do powstania 30 kwietnia (najprawdopodobniej po otrzymaniu z Konstantynopola znacznej sumy pieniężnej). Część okrętów przygotowywana do podboju Cesarstwa Bizantyńskiego została zniszczona. Karol musiał więc zmienić pierwotny plany wojenne przeciwko Konstantynopolowi i uporządkować sprawy na Sycylii, na co on i jego następcy potrzebowali aż 20 lat. Wojna zakończyła się w 1302r. Ostatecznie, zgodnie z traktatem w Caltabellotta Andegawenowie utracili Sycylię na rzecz syna Piotra Andegaweńskiego i Konstancji – Fryderyka III. Pokój został ratyfikowany przez papieża i przypieczętowany związkiem małżeńskim Fryderyka III z córką Karola Andegaweńskiego – Eleonorą.
@cezarys
- Amari, M. 1850, History of the War of the Sicilian Vespers, R.Bentley.
- Dummett, J. 2015, Palermo. City of Kings. The Heart of Sicily, I.B.Tauris & Co. Ltd.
- Runciman, S. 1958, The Sicilian Vespers: A History of the Mediterranean World in the Later Thirteenth Century, Cambridge University Press.
Powyższy artykuł powstał w ramach #tematygodnia i jest ripostą do wpisu @lesiopm pod tytułem Zdarzyło to się... 736 lata temu. Nieszpory Sycylijskie.