W poprzednim poście wspomniałem o Dawidzie Kownackim, który aktualnie występuje jako napastnik w Sampdorii.
Postanowiłem, że stworzę cykl, w którym będę pokazywał sylwetki różnych sportowców (wszelakich dyscyplin). Piszę po Polsku, w polskim tagu, więc na razie będą również sami polscy zawodnicy. Szybko się nie wyczerpią.
Postaram się pisać te posty regularnie, ale tak jak mówiłem - postawiłem sobie za cel pisanie jednego postu dziennie. Jeżeli natchnie mnie wena na inny temat, to ta seria po prostu będzie później, więc dokładnej regularności nie mogę obiecać.
Zbliżają się mecze towarzyskie z Nigerią i Koreą Południową, więc za pierwszy cel moich przemyśleń, obrałem sobie aktualnego debiutanta Reprezentacji Polski. Oczywiście w piłce nożnej, gdyby ktoś się nie interesował.
Historia
Urodzony w marcu 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim, w związku z czym niedawno obchodził 21. urodziny.
W wieku 8. lat przeszedł do Lecha Poznań, w którym wkroczył w seniorską piłkę w 2013. roku, zmieniając Kaspra Hämäläinena.
Na swojego pierwszego gola musiał jednak czekać do 2014, stając się jednym z pięciu zawodników w historii naszej Ekstraklasy, którym udało się dokonać tego wyczynu przed 17. rokiem życia. W tamtym sezonie udało mu się polepszyć dorobek o jeszcze jedno trafienie i 4 asysty.
W następnych rozgrywkach osiągnął największy jak dotychczas sukces, czyli Mistrzostwo Polski.
Cieszyć mogła również duża ilość występów w Ekstraklasie, bo aż 30.
Sezon 2015/2016 dawał jeszcze większe pole do popisu.
4 mecze w Lidze Europy i jedyny strzelony gol dla Lecha Poznań w fazie grupowej przeciwko Fiorentinie.
Mistrzostwa Polski tym razem nie udało się zdobyć, ale rewanż po przegranym Pucharze Polski z Legią był udany, gdyż Kolejorz zdobył Superpuchar, wygrywając 3:1.
Następny rok był przełomowy w karierze Dawida. Co prawda wystąpił on w jednym meczu III Ligi, ale 27 meczów, 9 bramek i 3 asysty w samej Ekstraklasie poskutkowały nominacją do nagrody Złotego Chłopca, przyznawanej dla najlepszego piłkarza poniżej 21. roku życia.
Zainteresowała się nim również Sampdoria, która latem sprowadziła go za 4 mln euro na Stadio Luigi Ferraris.
Jedyne trofeum jakie udało się wtedy zdobyć, to ponownie Superpuchar Polski.
W tym sezonie nie może już liczyć na pierwszy skład. W Sampdorii aktualnie renesans przeżywa Fabio Quagliarella, a w wyjściowej jedenastce jest również Duvan Zapata, wypożyczony z Napoli. W związku z tym Kownacki nie gra w każdym meczu, ale dostaje swoje szanse, które bardzo dobrze wykorzystuje:
- 15 meczów w Serie A, 3 bramki i 2 asysty.
- 2 mecze w Pucharze Włoch, 3 bramki i 1 asysta.
Martwić może jedynie mała ilość minut (łącznie 423), ale tak jak mówiłem - wchodzi on zazwyczaj z ławki na końcówki spotkań.
Cieszyć może za to dosyć nietypowa bramka na San Siro przeciwko Interowi.
Kariera reprezentacyjna
Kownacki występował w większości młodzieżówek, począwszy od U-15, aż do U-21.
Ten ostatni etap zakończył się dla niego wspaniale. Kadra wystąpiła na Mistrzostwach Świata U-21 organizowanych w Polsce, a Dawid był jej podstawowym zawodnikiem. Po turnieju, odejść musiało kilku graczy, co poskutkowało otrzymaniem opaski kapitana.
Został powołany na najbliższe mecze towarzyskie seniorskiej reprezentacji i ma sporą szansę na debiut. Taka okazja przepadła mu już w 2015 roku, kiedy to Adam Nawałka powołał go mecze z Gruzją i Grecją. Miejmy nadzieję, że tym razem się uda, a sam piłkarz będzie się coraz lepiej rozwijał. Już teraz słychać głosy, że interesuje się nim m.in. Inter czy Juventus.
Moje główne konto - @thedragonnis.