Architektura dla opornych #16 - Dlaczego warto interesować się architekturą? + NAGRODA

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta. Z architekturą jest jak z polityką - możesz nie interesować się nią ale pamiętaj, że ona interesuje się tobą.

Dzisiaj do architektury podejdę nieco bardziej ogólnikowo - na dole posta zobaczycie wyjaśnienie dlaczego.

Dlaczego w ogóle warto interesować się architekturą jako sztuką piękną i jako technologią, dlaczego warto znać podstawy urbanistyki, dlaczego warto mieć pojęcie na temat wzornictwa przemysłowego?
Otóż wszystkie te trzy dziedziny dotykają Ciebie codziennie.

Mieszkasz w architekturze, korzystasz z wzornictwa robiąc niemalże każdą czynność, wychodząc z domu jesteś uzależniony od urbanistyki. Masz wpływ na to jak to wszystko będzie wyglądać, patrzysz na ręce ludziom, którzy o tym decydują, starasz się kupować tylko to, co jest dla Ciebie dobre.

018.jpg

Architektura

Architekturę osobiście traktuję jako królową sztuki, łączącą wrażenia estetyczne z użytecznością najwyższej potrzeby. Wyobraź sobie, że kupujesz nieruchomość, w której chcesz zamieszkać. Masz do wyboru kamienicę o średniowiecznym rodowodzie, kamienicę czynszową z przełomu wieków, kamienicę modernistyczną, kamienicę postmodernistyczną, blok z cegły, blok z wielkiej płyty, deweloperski blok z silikatu, przedwojenny dom, kostkę z PRL, nowoczesny szeregowiec i dziesiątki innych możliwości. Jest w czym wybierać, ale czy wiesz czego się spodziewać?

Ramy czasowe powstania budynku można określić po formie, rodzaju dekoracji, detalu architektonicznym. Po określeniu ram czasowych wiesz jakich możesz spodziewać się technologii. Kto budował, dla kogo, kto mieszkał, jaka była jakość materiałów. Po detalu architektonicznym możesz często dotrzeć do tego jakiej narodowości był inwestor czy architekt. Po stylu poznasz w jakim jesteś regionie historycznym, na terenie jakiego zaboru się znajdujesz. Zabory to też różnice w technologii budownictwa. Agent nieruchomości ci tego nie powie - on chce tylko sprzedać. Dziś kupno czegokolwiek wartościowego wymaga niemal doktoryzacji z danej dziedziny. Podstawowa wiedza pozwoli ci zrobić wstępny odsiew.

Ponadto jeśli zależy ci na estetyce twojego otoczenia to zapewne widzisz na co dzień w swoim otoczeniu jakie opłakane skutki ma brak podstawowej wiedzy z zakresu estetyki i sztuki. Nie trzymające proporcji domy naśladujące pałace, kolorowe elewacje modernistycznych budynków, nieudane remonty, nadbudowy, przebudowy i chaos.

071.jpg

Urbanistyka

Wiedza urbanistyczna jest dla przeciętnego człowieka jeszcze ważniejsza niż architektoniczna. Urbanistyka jest o tyle trudną nauką, że przeciętny człowiek bierze ją "na chłopski rozum" zupełnie nie dopuszczając ogromnej ilości czynników, które zaburzają pozornie logiczne ciągi przyczynowo-skutkowe. Weźmy taki Paradoks Braessa czy Prawo Lewisa-Modridge'a. Czy przypuszczałeś kiedyś, że dodanie nowego odcinka drogi do sieci może spowodować nie udrożenienie a zapchanie tej sieci?

Czy spodziewałeś się, że zwężenie dróg czy zmniejszenie ilości pasów może rozładować korki i zmniejszyć czas przejazdu? Czy pomyślałbyś, że zlikwidowanie sygnalizacji świetlnej i ustanowienie skrzyżowań równorzędnymi zredukuje liczbę wypadków i poprawi płynność ruchu? Czy wydaje ci się logiczne, że grodzenie osiedli zwiększa przestępczość na nich? To tylko kilka paradoksów, z którymi w pracy mierzą się urbaniści. Mierzą się nie tylko z nimi ale także z ludźmi, którzy o nich nie wiedzą i pukają się w głowę na wieść o zwężeniu zakorkowanej ulicy.

19.jpg

Urbanistyka to miejsce, w którym mieszkasz, w którym idziesz na zakupy, w którym jedziesz do pracy, w którym się bawisz i odpoczywasz. Patrz na ręce włodarzom miast - niestety urbaniści są tylko narzędziem w ich rękach. Patrz na ręce prezydentowi czy burmistrzowi. Sprawdź czy nie sprzedaje atrakcyjnych terenów zielonych pod przegęszczone deweloperskie osiedle. Patrz czy odpowiednio rozwija komunikację miejską. Czy zamiast sadzić kwiatki i pudrować kamienice tworzy kompletne programy rewitalizacji zdegradowanych dzielnic.

Zanim kupisz mieszkanie na nowym osiedlu sprawdź w planach miejscowych co ma być w sąsiedztwie, czy jest przeznaczone miejsce pod usługi, rekreację, szkolnictwo. Czy będzie autobus, linia tramwajowa. Ile dróg będzie obsługiwać inwestycję, czy będzie je budować deweloper czy miasto. Nie chcesz chyba się znowu dokładać do kolejnej miejskiej drogi prowadzącej do osiedla w szczerym polu, w sprawie której deweloper nie kiwnął palcem?

77.jpg

Wzornictwo

Tutaj sprawa jest najprostsza bo najczęściej decyduje doświadczenie. W designie gdy coś kupisz i jest bezużyteczne to wywalasz i nauczony doświadczeniem kupujesz egzemplarz pozbawiony wad pierwszego. Wiesz ile będziesz korzystać z przedmiotu, czy postawić bardziej na cenę, jakość, wygląd czy funkcjonalność. Schody zaczynają się kiedy zaczynamy mówić o nieco droższych rzeczach.

Gdy wydajesz kilka tysięcy złotych na łazienkę czy kuchnię to trzeba się zastanowić nieco nad zakupem. Wanna stalowa czy akrylowa. Kabina z drzwiami otwieranymi czy przesuwnymi. Brodzik czy odpływ liniowy. W swojej karierze zawodowej widziałem faceta, który zamówił wannę 320 litrów za 25 tys. złotych. Nie wpadł na to, że jego bojler ma 80 litrów. Wanna była na zamówienie więc nie było mowy o zwrocie.

17.jpg

Wybór mebli też wymaga doktoryzacji. Płyta meblowa, MDF, HDF, HPL, sklejka z filmem fenolowym, sklejka z filmem melaminowym, sklejka brzozowa, sosnowa, mieszana... Nie wiem czy stolarze są w stanie to wszystko zapamiętać. Warto jednać mieć podstawową wiedzę, żeby w cenie dębu nie kupić paździerzy. Ludzie z niewiedzy nabierają się na tanie chwyty. Często myślą, że płyta MDF z nadrukowanym dębem to "drewno". Sklejka jest synonimem kiepskiego materiału choć jest to dekoracyjny, wytrzymały i stosunkowo drogi produkt. Podstawowa wiedza ułatwi Ci życie.

Zainteresowanie architekturą to zainteresowanie się tym, z czego codziennie korzystasz.

Jak poszerzać wiedzę? Oczywiście czytać #pl-architektura

Użytkownik @mmmmkkkk311 dzięki głosom społeczności wydelegował mi 250 dodatkowych Steem Power jako wsparcie kuratorstwa na tym tagu. Dodatkowym kuratorem, również ze wsparciem w postaci 250 SP jest @katayah. Napisz więc parę zdań o architekturze, budownictwie czy urbanistyce, pokaż swoje zdjęcia z podróży z krótkim opisem, otaguj #pl-architektura i ciesz się dodatkowymi głosami.

Według listy, którą sporządził @jacekw tag #pl-architektura jest 17 najpopularniejszym polskim tagiem. Ostatnio dało się zauważyć nowych autorów, których staram się wspierać ale wciąż uważam, że są niedocenieni. Czytaj #pl-architektura, pisz, zdobywaj wiedzę i głosuj!

PEŁNA LISTA KURATORÓW

Zdjęcia własne obrazujące różnorodność i piękno polskich miast.

Dodatkowo 2 SBD dla osoby, która w komentarzu jako pierwsza odgadnie prezentowane na zdjęciach miasta.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
12 Comments